28.11.2022, Pazartesi
6 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir ve PAÜ, sokak hayvanları için...

Büyükşehir ve PAÜ, sokak hayvanları için protokol imzaladı

Haber Merkezi - 5 Nisan 2022 Salı - 09:21 Büyükşehir ve PAÜ, sokak hayvanları için protokol imzaladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), kampüs içerisindeki sokak hayvanlarını gençlerle bir araya getirecek ve can dostların tedavi ve rehabilitasyonu için protokol imzaladı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü’nde Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile anlamlı bir protokole imza attı. PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen protokol törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ile Prof. Dr. İbrahim Kısaç, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

 

“HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYA İMKAN SAĞLAYACAĞIZ”

Kampüs içerisindeki sokak hayvanlarını yakından takip ettiklerini söyleyen Kurtluhan, söz konusu takibin daha nitelikli, duyarlı ve itinalı olması için bu imzaların çok önemli olacağını ifade etti. Prof Dr Kutluhan, PAÜ’lü Gençler ve Büyükşehirle El Ele projesiyle sokak hayvanları için ar-ge çalışmaları, mama üretimi gibi her türlü çalışmaya imkan sağlayacaklarını, bunun için Teknokent’in, bilimsel araştırma projelerinin hazır olduğunu belirtti. Kutluhan, “Onlar için ne yapsak azdır.Onların verdiği sevgiyi anladıktan sonra onlardan vazgeçme şansınız yok” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR TESİS YAPTIK”

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak uzun yıllardan beri sokak hayvanları için çalıştıklarını dile getiren Zolan, “Türkiye’de örnek diyebileceğimiz Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı’nı inşa ettik. Artık sokak hayvanlarımız hastalandığında, yaralandığında, tedaviye ihtiyaç duyduğundaveterinerlerimiz ve tıbbi cihazlarımızla merkezimizde tedavi etmeye çalışıyoruz. Sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve aşı işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Bizim yaptığımız, ortaya çıkan bir sorunu toparlamak. Esas yapılması gereken ise can dostlarımızı sahiplenmektir” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

“GENÇLERİMİZİ SOKAK HAYVANLARI İLE BULUŞTURMALIYIZ”

“Bu dünya sadece insanlara ait değil, onlar bizim can dostlarımız” diyen Başkan Zolan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün güzel bir protokolün altına imza atacağız. Rektörümüze göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı çok teşekkür ediyorum. Kampüs içinde de can dostlarımız var. İnşallah onlara birlikte sahip çıkacağız. Bunun ötesinde sevgili gençlerimizi de sokak hayvanlarımızla buluşturmamız gerekiyor. O daha önemli. Hayvanlar çok duygusal ve sahiplenirken iyi düşünülmesi gerek. Sahiplenmek istiyorsanız Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezimize gelebilirsiniz. Orada çok güzel canlarımız var. Eğer kararınız değişirse tekrar bize teslim edebiliyorsunuz. Yeniden sokağa atılmaması, terk edilmemesi için böyle bir uygulamaya geçtik.”

“ZEYTİN” YENİ YUVASINI ÇOK SEVDİ

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Elvan Alkaya, Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınmave Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı ve sokak hayvanlarına yönelik hizmetleri anlatan bir sunum yaptı. PAÜ’den Doç Dr Uğur Sönmezoğlu da Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOHSAM) hakkında bilgi verdi. Daha sonra”Can Dostlarımız PAÜ’lü Gençler ve Büyükşehirle El Ele”protokolü Zolan ve Kutluhan tarafından imzalandı. İmza töreninin ardından Zolan, köpek kulübesi ve mama istasyonu sertifikalarını Prof Dr Muhammet Ensar Yeşilyurt, Prof Dr Efe Akbulut, Prof Dr Yunus Arslan, Prof Dr Necip Atar ve Prof Dr İbrahim Kısaç’a verdi. Zolan, Rektör Kutluhan’a PAÜ’nün sahiplendiği “Zeytin” adlı köpeğin kimlik kartını teslim etti.