Büyükşehir DESKİ’nin projesiyle 40 okulda yağmur suyu depolandı – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir DESKİ’nin projesiyle 40 okulda yağmur...

Büyükşehir DESKİ’nin projesiyle 40 okulda yağmur suyu depolandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Ocak 2024 Çarşamba - 12:08Güncelleme: 24 Ocak 2024 Çarşamba - 12:08
Büyükşehir DESKİ’nin projesiyle 40 okulda yağmur suyu depolandı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) tarafından başlatılan “Minik Eller Yağmur Topluyor” projesi kapsamında, 40 okulda yağmur sularının depolandığı bildirildi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin DESKİ’nin suyun önemi ve tasarrufunu gelecek nesillere aşılamak amacıyla uzun yıllardır sürdürdüğü “Minik Minik Ellerim Susuz Büyümez Düşlerim” adlı projesi 8 yaşına girdi.

 

BİNLERCE ÖĞRENCİYE ULAŞILDI

Gönüllü personelden oluşan ekip, kent genelindeki anaokulu ve ilkokullarda su duyarlılığı ve tasarrufu hakkında bilgilendirme yaparak konunun önemini eğlenceli gösterilerle anlattı. Proje kapsamında merkez ve ilçelerdeki 234 okulda toplam 37 bin 845 öğrenciye ulaşılırken, programlarda miniklere balon, magnet, rüzgârgülü hediye edildi. Çocukları hem eğlendiren hem de suyun öneminin anlatıldığı proje ile geçtiğimiz yıl ise 36 okulda 12 bin 515 öğrenci tanıştı.

40 OKULDA YAĞMUR SUYU DEPOLANDI

Öte yandan Geçen yıl Dünya Su Günü’nde ilk kez tanıtımı yapılan “Minik Eller Yağmur Topluyor”projesi ile toplamda 40 okulda yağmur suyu hasadı yapıldığı belirtildi. DESKİ tarafından okul çatılarına maliyeti çok düşük ve basit bir düzenekle kurulan projeyle, yağmur sularının 5 tonluk su depolarında toplanması sağlandı. Yağmur hasadı projesiyle kuraklığa dikkat çekmek, ülke koşullarına uygun su üretme ve biriktirme yollarını değerlendirmek ve öğrencilere su ile ilgi yeni tüketim becerileri kazandırmak amacı da taşıdığı belirtildi.

“SUSUZ BİR HAYAT MÜMKÜN OLMAZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,Büyükşehir DESKİ’nin su konusundaki farkındalığı ve duyarlılığı artırmak için hayata geçirdiği projelerle örnek olduğunu söyledi. Susuz bir hayatın mümkün olmayacağını, bu nedenle altyapı yatırımlarına çok önem verdiklerini söyleyen Zolan, “Biz kendi ikbalimizi değil, şehrin yarınlarını düşündük. ‘Şehrimiz kaybetmesin, geleceğimiz daha güzel olsun’ dedik ve Denizli’mizin dört bir yanında dev altyapı yatırımları yaptık. Çünkü biz suyumuzun 1 damlasının bile boşa gitmesini istemiyoruz” dedi.

ZOLAN’DAN TEŞEKKÜR

Suyu korumak ve bu konuda farkındalığı yüksek bireyler yetişmesini istediklerini kaydeden Zolan, “Son yıllarda önemi artan iklim değişikliği ve kuraklıklar da gösteriyor ki, Büyükşehir DESKİmizin suyun önemi ve tasarrufunu gelecek nesillere aşılayan projeleri takdire şayandır. Projemize emek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.