26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyükşehir, bilim merkezi için TÜBİTAK ile...

Büyükşehir, bilim merkezi için TÜBİTAK ile işbirliği yapacak

Haber Merkezi - 28 Eylül 2020 Pazartesi - 11:20 Büyükşehir, bilim merkezi için TÜBİTAK ile işbirliği yapacak

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde bilim merkezi kurmak için TÜBİTAK ile iş birliği yapmak üzere ilk adımı attıklarını bildirdi.

A- A+

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı (TÜBİTAK) destekli bir bilim merkezi kurulması için ilk adım atıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK tarafından Türkiye çapında yürütülen “4003 Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı”na başvurarak, bünyesinde 100 kişilik planetaryumun (gezegen evi) da bulunduğu Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir bilim merkezi kurulması için çalışma başlattı. Hizmete girdiği ilk günden itibaren Denizli’de bilim, kültür ve sanatın merkezi olan dev tesiste TÜBİTAK destekli bir bilim merkezi kurulmasının Denizli ve Ege Bölgesi’ne çok büyük katkıları olacağı belirtildi.

BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ OLARAK PLANLANDI

Kongre ve Kültür Merkezi’nin proje sürecinden yapımının tamamlanmasına kadar bilim, kültür ve sanat merkezi olarak planlandığını kaydeden Büyükşehir belediye Başkanı Osman Zolan, tesisin 500, 1000 ve 2000 kişilik tiyatro ve gösteri salonları, atölyeleri, seminer, nikah salonları ve bünyesindeki planetaryumu ile birçok organizasyona ev sahipliği yaptığını söyledi.

Şimdi de bilim merkezi kurulması için TÜBİTAK ile ilk adımı attıklarını ifade eden Zolan, “Şehrimizde kültür ve sanatın kalbinin attığı tesisimizde inşallah bir de bilim merkezi kuracağız. Temel astronomi bilgileri verilen planetaryumu ile de öğrencimizin ufkunu açan tesisimiz bu projemizle bilimsel çalışmalara imza atmaya, gelecek nesillerimizin gelişimine katkı sağlamaya devam edecek” dedi.

TÜBİTAK 4003 BİLİM MERKEZİ PROGRAMI

Bilim merkezleri, farklı yaş gruplarından ve farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmeyi ve bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan; deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, ziyaretçilerini denemeye ve keşfetmeye teşvik eden; kamu yararı gözeten merkezlerdir. 4003 Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı kapsamda TÜBİTAK, bilim merkezlerinin toplumda bilim kültürünü yaygınlaştırmak için son derece kritik bir rol üstleneceği öngörüsünden yola çıkarak, Türkiye’de bilim merkezlerin kurulmasını ve yıllar içinde sayılarının artırılmasını hedefliyor.