25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Büyük Menderes’te temiz üretim zamanı

Büyük Menderes’te temiz üretim zamanı

Haber Merkezi - 3 Mayıs 2018 Perşembe - 19:15 Büyük Menderes’te temiz üretim zamanı

Büyük Menderes Nehri’nde kritik seviyelere ulaştığı tespitedilen kirliliğin önüne geçmeyi hedefleyen, ‘Tekstil SektöründeTemiz Üretim’in Yaygınlaşması’ hareketi Denizli’de yapılan lansman toplantısıyla tanıtıldı. Projenin uygulansamsıya 12 milyon euroluk yatırım yapılarak, 10 milyon euroluk tasarruf sağlanacağı belirtildi.

A- A+

WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Büyük Menderes Nehri’nde kritik seviyelere ulaştığı tespit edilen kirliliğin önüne geçmeyi hedefleyen, ‘Tekstil SektöründeTemiz Üretim’in Yaygınlaşması’ hareketini düzenlenen toplantıyla duyurdu. Bilim,SanayiveTeknolojiBakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer, Vali Hasan Karahan ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın katılımıyla gerçekleştirilen lansman toplantısı; küresel ve ulusal tekstil markaları, finans kurumları ve yerel paydaşları bir araya getirdi.

Proje kapsamında, sektöre yönelik temiz üretim eğitim çalışmaları yapılıyor ve tekstil üreticilerinin iyileştirme amaçlı projelerine teknik ve finansal destek sağlanıyor. Harekete destek veren Garanti Bankası, üreticilerin dönüşüm projelerini, bu programa özel indirimli faiz oranıyla destekliyor. Banka sağlayacağı faiz indirimini herhangi bir uluslararası kalkınma bankası fonu kullanmadan kendi kaynaklarıyla gerçekleştiriyor. Sürdürülebilir üretim kriterlerini satın alma süreçlerine dahil eden küresel tekstil markaları da temiz üretimin destekçileri arasında.

Üreticilerinin küresel piyasalarda rekabet gücünü korumaları için temiz üretim yatırımının önemine vurgu yaparak, hareketin yaygınlaşmasına destek verenler arasında Boyner Grup, H&M ve Inditex markalarıda bulunuyor. Söz konusu küreselmarkalar iş ortaklarını sürece dahil olmaya teşvik ederken, lansman toplantısınakatılımlarıyla da desteklerini ifade ettiler.

Toplantıya ayrıca bölgedetemiz üretim dönüşümünün öncüleri olan Akürün, Altınbaşak, Aslıteks, Ata Tekstil, DoksanTekstil, EkpenTekstil ve Gamateksf irmaları da katıldı.

‘TEMİZ ÜRETİM DENİZLİ VE TÜRKİYE İÇİN ELZEMDİR’

Projenin lansman toplantısında konuşan GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, tekstil sektörünün su sorunlarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, “Büyük Menderes Havzası’nın 3.5 milyar dolarlık sanayi ihracatının yaklaşık yüzde 50’si tekstilden sağlanmaktadır. Türkiye’nin en büyük 500 firmasından 10’u havza sanayinin merkezi olan Denizli’de bulunmaktadır. Havza ihracatının yüzde 80’ini sağlayan il, Türkiye’de ihracat sıralamasında 8. sırada. Ancak diğer sektörlerde olduğu gibi tekstil sektörü de su sorunları ile karşıkarşıyadır” ifadelerini kullandı.

Temiz üretimin yaygınlaşmasının Denizli ve Türkiye için elzem olduğunu vurgulayan Akdoğan, sözlerine şunları ilave etti:

“Tekstil sektörü, boyama ve apre işlemlerinde yüksek miktarda su kullanımı nedeniyle özellikle hassas konumdadır. Birçok uluslararas ıalıcı için tedarik zincirinde kaynak verimliliği öncelikli hale gelmiştir. Bu hususlar göz önüne alındığında, Denizli’nin küresel rekabet gücünün korunması için temiz üretimin yaygınlaşmasının elzem olduğunu düşünüyoruz.”

‘12 MİLYON EUROLUK YATIRIMLA, YILLIK 10 MİLYON EURO TASARRUF’

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ise, Denizli’de atılan adımla diğer sektörlere, havzalara ve dünyaya örnek olacak büyük bir dönüşümü hedeflediklerini vurguladı. Pasinli, bu projeyle Türkiye’ye örnek olacak bir modeli ortaya koymayı hedeflediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“104 ülkenin dahil olduğu WWF küresel ağında su koruyuculuğu kapsamında önceliklendirmiş 15 havza var. Biz çalışmalara başlamış 6 havzadan biriyiz. Bu hareketin yaygınlaşmasına verilecek destek, çocuklarımıza bırakacağımız pırıl pırıl akan nehirlerimiz için çok kıymetli. Biz gönülden inanıyoruz ki, her büyük dönüşüm, küçük bir hareketl ebaşlar ve birlikte her şey mümkün. Hedefimiz tekstil sektöründe temiz üretime geçişe aracılık ederken aynı zamanda Türkiye’ye örnek olacak bir modelin ortayakonması, ancak bunu yaparken de ekonomik sürdürüle bilirliğin sağlanması ve sektörel rekabetin korunması.Uluslararası öneme sahip BafaGölü ve Büyük Menderes Deltası gibi sulak alanlarımızın korunması da ancak bu şekilde sağlanabilir. Toplam 12 milyon euroyavaracak yatırımla yıllık yüzde 20’ye varan su, enerji ve kimyasal tasarrufu sağlamak mümkün. Bunun maddi karşılığı ise 10 milyon euro. Yapılacak yatırımların 1-3 yıl gibi bir sürede geri kazanılması öngörülüyor.”

KARAHAN: BÜYÜK MENDERES CAN DAMARIMIZ

Valimiz Hasan Karahan da Menderes Havzası’nda kirliliği kökten çözümünü istediklerini belirterek, “Büyük Menderes can damarımız. Onu gözümüz gibi korumalıyız ama maalesef bu konuda kötü bir sınav verdik. İnşallah bundan sonra gelecek nesle mahcup olmama adına yüzümüzü ağartacak bir şeyler yaparız. Hepimiz bu işin kökten çözülmesini istiyoruz. Üretici firmalarımızın gayreti ve katılımı bizim için çok önemli. Menderesi kirleten sadece onlar değil. Böyle bir algı oluşmasında hepimiz suçluyuz. Ortada büyük gizlenemez bir ayıp var. Denizli’den 7 firma sayıldı. Bu sayının daha da artacağını düşünüyorum. Denizli ekonomide ve girişimcilikte Türkiye’nin yüz akı olan örnek illerinden birisi dolayısıyla iyi bir şehirden başladınız. Örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Biz hem genel yönetim hem yerel yönetimlerimizle bu işin takipçisi ve destekçisiyiz hep birlikte bu büyük menderesi canlandıracağız” dedi.