25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Bursa-Çanakkale gezisinde 9. kafile yola çıktı

Bursa-Çanakkale gezisinde 9. kafile yola çıktı

Haber Merkezi - 30 Nisan 2018 Pazartesi - 12:24 Bursa-Çanakkale gezisinde 9. kafile yola çıktı

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 50-75 yaş arası vatandaşlar için düzenlediği Bursa-Çanakkale gezisinde 9. kafile yola çıktı.

A- A+

Kahramanlık destanlarının yazıldığı Çanakkale ile Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan, tarihi ve kültürel değerleri ile büyük önemi bulunan Bursa’yı ziyaret eden kafileyi Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, uğurladı. Başkan Osman Zolan’a Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu ve Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk eşlik etti.

Geziye katılanlara hayırlı yolculuklar dileyan Başkan Zolan, “Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Bursa’da, ecdadımızın bıraktığı eserleri göreceksiniz. Oradan Çanakkale’ye geçeceksiniz. Çanakkale bu vatanın bedelinin ödendiği yer. Ecdadımız canını vermiş kanını vermiş ama bu ülkeden bir karşı toprak vermemiş. Çanakkale tarihin, destanın yazıldığı yer. Allah’ım ziyaretlerinizi kabul eylesin” dedi.

18 BİN KİŞİ KATILACAK

İkinci dönemde 18 bin kişinin katılacağı tarihi gezinin ilk durağı Bursa olacak. Bursa Ulu Cami’de kılınacak sabah namazının ardından, Emir Sultan Külliyesi, Çelebi Mehmet ve Yeşil Türbe, Saat Kulesi, Kozahan Çarşısı, Orhan Gazi ve Osman Gazi’nin Tophane’deki türbeleri ziyaret edildikten sonra Çanakkale’ye hareket edilecek. Gezinin ikinci gününde ise, Lapseki’den feribotla Gelibolu yarım adasına geçilecek. Tekne ile boğaz turu yapacak olan kafileye Çanakkale Savaşı anlatılacak. Gün boyu rehber eşliğinde Kilit Bahir Kalesi, Mecidiye Tabyaları, Seyid Onbaşı, Sahra Hastaneleri Şehitlikleri, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş, Conk Bayırı, Kanlı Sırt Tepesi, 57. Alay ve diğer şehitlikler ziyaret edilecek.