29.07.2021, Perşembe
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Bugün emeğin, emekçilerin günü

Bugün emeğin, emekçilerin günü

Haber Merkezi - 1 Mayıs 2018 Salı - 08:02 Bugün emeğin, emekçilerin günü

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı… Yani emeğin, yani emekçinin günü. Emekçiler, meydanlara çıkıp, kendilerine özel bugünü kutlayacak.

A- A+

Bu arada, Denizli protokolü, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla kutlama mesajları yayımladı. İşte o mesajlar:

KARAHAN: EMEĞE SAYGI DUYAN MEDENİYETTEN GELİYORUZ

Vali Hasan Karahan, yayımladığı mesajda, bugünün ülkemizin kalkınması ve ekonomimizin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan işçi ve emekçilerin alın terinin ne kadar değerli olduğunun ortaya konulduğu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizler, insana değer veren, emeğe saygı duyan ve alın terini kutsal gören, birlik ve dayanışma ruhunu yüzyıllardır yaşatan büyük bir medeniyetten geliyoruz. İlimizde işçisiyle işvereniyle birlik, beraberlik ve dayanışma içinde sürdürülen huzurlu bir çalışma hayatına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bu bağlamda, ülkemizin kalkınması ve gelişmesine büyük katkı sağlayan tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyor, 1 Mayıs’ın büyük ve güçlü Türkiye idealimize alın teri ve emeğiyle katkı sağlayan, özveri ile çalışan ve üreten vatandaşlarımız arasındaki birlik ve beraberliğin güçlenmesine vesile olmasını ve kutlamaların dostluk, dayanışma ve bayram havası içinde geçmesini temenni ediyor, bütün emekçilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

ZOLAN: İŞÇİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLDUK

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Alın teri ve emeğin en yüce değerlerden biri olduğunu vurgulayan Zolan, şöyle devam ettİ:

“Biz, ‘İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz’ diyen bir Nebinin ümmetiyiz. Bu vesileyle, göreve geldiğimiz ilk günden bu yana ilk ödenecek ücret, öncelikle çalışanlarımızın maaşları olmuştur. Denizli’nin kalkınıp gelişmesi için emek harcayan Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının; çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesine, iş güvenliği ve sendikal faaliyetlerine destek veriyoruz. OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi de dahil olmak üzere Türkiye’de 6 sistem belgesine birden sahip ilk belediye olmanın mutluluğunu yaşadık. Bundan önce olduğu gibi bu şehrin ve ülkenin kalkınmasında büyük emekleri bulunan işçilerimizin her zaman yanında olduk. Büyük Türkiye’nin inşasında başrol oynayan tüm işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün birlik, dayanışma ve kardeşlik ruhu içerisinde geçirmelerini temenni ediyorum.”

BAĞ: EMEĞİN ALIN TERİYLE BİRLEŞTİĞİ BİR GÜNDÜR

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, emeğin alın teriyle birleştiği bir gündür. Ekonomiye katkı sağlayan, sanayi ve üretimin gelişmesi ve artması için üstün gayretler sarf eden bütün işçi ve emekçilerimizin bayramı olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü toplumsal barışa, insanlar arasındaki birliktelik ve iş bölümüne dayalı, sosyal dayanışmanın geliştirilmesine vesile olan bir gün olarak kutlanmaktadır. Bilimde yapılan yeniliklerin endüstriye uyarlanması ve sanayimizin gelişmesinde değerli emekçilerimizin rolü de oldukça büyüktür. Emeğin ve alın terinin, üreterek çalışmanın takdir edildiği bu günde, ülkemizin kalkınmasında en büyük pay sahiplerinden olan emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor; bu günün, kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularımızın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

ERDOĞAN: İŞÇİLERİMİZİN ÇALIŞKANLIĞI TÜRKİYE’Yİ ŞAHA KALDIRDI

Denizli Platformu Dönem Sözcüsü ve DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan,1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Daha güçlü bir Türkiye ve daha güzel yarınlar için, daha çok çalışmak ve üretmek zorundayız” diyerek, şunları kaydetti:

“İşçilerimiz, artık tüm dünyada parmakla gösterilen ülkemizin bugünlere gelmesindeki en önemli unsurlardan biridir. çalışan kesimin çabaları, yıllar sonra 15 Temmuz gibi büyük bir darbenin ekonomideki olumsuz izlerini de hızla silmiştir. Gece meydanlarda tarih yazan işçi kardeşlerimiz, uyumadan sabahladığı 16 Temmuz’da kaldığı yerden işinin başına geçmiş, çarkları döndürmüştür. Ne kadar övsek, övünsek azdır. Asil duruşuyla, diğer ülkelerdeki emsallerine örnek teşkil eden işçilerimizin özveri ve çalışkanlığı, Türkiye’yi şaha kaldırdı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı, işte bu duygularla kutluyoruz. Ülkemizin, özellikle son 15 yılda çalışanların hakları ve çalışma koşulları açısından nereden nereye geldiği, hepinizin malumudur. Bugünkünden daha da iyi bir düzen içinde, daha çok çalışarak, daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yapıp daha fazla kazanarak, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamalıyız. Onlara daha güçlü ve güzel bir Türkiye bırakabilmeliyiz.”

VARLIKER: EMEK HERKES İÇİN EN YÜCE DEĞERDİR

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajında, yönetici olarak iş hayatına annesinin “çalışanların maaşını ve emeğini ne olursa olsun terleri kesinlikle soğumadan ver. Her ne şart altında olursan ol, önce onlarınkini ver, sonra kendin al” nasihatıyla başladığını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Annem ‘terleri soğumadan ver’ diyordu. Emekçinin üç kuruşuna göz dikmemenin önemi bu kadar güzel anlatılamazdı. Çünkü emek herkes için en yüce değerdir. Bu benim, Cumhuriyet Halk Partisi bayrağı altında yönetici olarak ter dökeceğim, meydanlarda emekçilerle omuz omuza sömürüye karşı ses yükselteceğim ilk 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramım. Ben inanıyorum ki en kutsal değer olan emek her türlü baskıya karşı galip gelecektir. 1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenIi bir geIecek için mücadeIe günüdür. 1 Mayıs’da umutlarımız yeniden yeşerecek ve bu umut 24 Haziran için önümüzü aydınlatan ışık olacaktır. Öncelikle alın teri için can vermiş tüm emekçilerimizi saygıyla anıyorum ve 1 Mayıs’ın, anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanmasını diliyorum. Başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün halkımızın Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarım.”

ÇOBAN: TAŞERONLAŞMAYA SON VERİLSİN

Haziran Haraketi Denizli Sözcüsü Orhun Çoban, 1 Mayıs açıklamasında, emekçinin ekmeğinin küçüldüğünü, grevin yasaklandığını, sendikalaşan işçinin işten atıldığını iafade ederek, şöyle dedi:

“Şimdi halkın söz, yetki ve karar sahibi olduğu gerçek bir demokrasi için yan yana gelerek mücadeleyi yükseltme zamanıdır. Acil taleplerimiz şunlardır: OHAL kaldırılsın. Hileye açık seçim yasası iptal edilsin, baraj sıfırlansın. Medya üzerindeki baskılara son verilsin. Düşünce, ifade ve propaganda özgürlüğü güvence altına alınsın. Sendikalaşma başta olmak üzere her türlü örgütlenme ve hak arayışı önündeki engeller kaldırılsın, taşeronlaşmaya son verilsin. Özelleştirmelerle yandaşlara ve yabancı sermayeye peşkeş çekilen kamu varlıkları halkın kullanımına açılsın. Halkın ‘geçinemiyoruz’ feryadının ve talan politikalarının üzerini örten savaşa son verilsin. Özgürlüğümüz, soframızdaki ekmeğimiz, memleketimiz, halkın söz sahibi olduğu bir ülke için haydi omuz omuza 1 Mayıs’a.”