17.01.2021, Pazar
-1 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu

Bu pazarda her şey antika

Haber Merkezi - 30 Eylül 2019 Pazartesi - 14:12 Bu pazarda her şey antika

Denizli’de Pamukkale ilçesinde, iki haftada bir kurulmaya başlanan antika pazarı vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Denizli Antika Severler ve Antikacılar Derneği tarafından kentte ayda iki defa kurulmaya başlanan antika pazarına Denizli’nin yanı sıra Afyonkarahisar, Eskişehir, Aydın, Uşak, Kütahya, İzmir, Bursa ve Ankara gibi kentlerden satıcılar pazarda tezgah açıyor. Tezgahlarda dikiş makinesi, fotoğraf makinesi, daktilo, gramofon, televizyon, radyo, kılıç ve para gibi ürünler antikaseverlerin beğenisine sunuldu.

Pazarda en çok ilgi gören ürünlerin başında ise özenle korunup saklanan eski paralar oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün zamanında basılan ve özel bir teknik ile kaplanan ‘1 Türk Lirası’ görenleri kendine hayran bıraktı. Fiyatı 2 bin 200 TL’yi bulan parayı koleksiyonerler dikkatle inceledi. Para koleksiyoncuları ayrıca paranın nasıl saklanması ve orijinal olup olmadığını da İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlattı. Koleksiyoncular özellikle paranın kabartma ve natürelliğinin önemli olduğunu kaydederek ayrıca buruşuk ya da yıpranmış olmamasına da dikkat ettiklerini ifade etti.

PAZARIMIZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Denizli Antika Severler ve Antikacılar Derneği Başkanı Faruk Demirdöğer, dernek olarak pazar kurmaya karar verdiklerini ve bunun çok iyi olduğunu söyledi. Demirdöğer, “Pazarımızın ilkini kurduk, kurarken de antika satıcılarımıza sosyal medyadan ulaştık. Onlarda sağ olsun bizleri kırmadı ve ayda iki defa pazar günleri kurmaya karar verdik. Çevre illerden gelen arkadaşlarımız bizi yalnız bırakmadı ve pazarımızı açtık” dedi.

Antika pazarı ayda iki defa Pazar günleri İncilipınar Mahallesi kapalı pazar yerinde açılacak.

DENİZLİ (İHA)