31.10.2020, Cumartesi
13 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Bir atık su arıtma tesisi de Acıpayam’a

Haber Merkezi - 30 Temmuz 2017 Pazar - 13:19 Bir atık su arıtma tesisi de Acıpayam’a

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Acıpayam’da da yaklaşık 72 in kişi kapasiteli atık su arıtma tesisi yaptıracak. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ihtiyaç olan tüm bölgelere arıtma tesisi yapacaklarını söyledi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Tavas’ın ardından Acıpayam’da da atık su arıtma tesisi inşaatına başladı. Toplam inşaat alanı 27 bin 600 metrekare alanı kaplayacak tesisin 1. kademe kapasitesi 26 bin 800 kişi ve günlük ortalama debisi de 3 bin 596 metreküp olarak açıklandı.

Tesisin 2. kademesinin ise 45 bin kişilik olup, günlük ortalama debisinin 5.600 metreküpü suyu arıtacak şekilde projelendirildiği, toplamda kapasitesinin 72 bin kişilik olacağı ifade edildi.

Betonarme biyolojik atık su ileri arıtma tesisi olarak inşa edilecek Acıpayam Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nde çıkan suyun sulama suyu standartlarında olacağı belirtildi. Buradaki atık sular fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacak. Daha sonra bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edilecek.

“GELECEK İÇİN DAHA TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVRE”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, bir süre önce Tavas’ta da atık su arıtma tesisi projesi başlattıklarını hatırlatarak, hedeflerinin ihtiyaç olan tüm bölgelere artırma tesisi yapmak olduğunu söyledi. Denizli Büyükşehir Belediyesinin çevre hassasiyetine verdiği önemi bir kez daha vurgulayan Başkan Zolan, “Çevre konusundaki projelerimizi artırarak sürdürüyor, geleceğimize daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için canla başla çalışıyoruz. Atıksu arıtma tesisimiz Acıpayam ilçemize şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.