07.03.2021, Pazar
4 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Binalarda yağmur suyu toplama sistemi zorunlu oldu

Haber Merkezi - 24 Ocak 2021 Pazar - 12:35 Binalarda yağmur suyu toplama sistemi zorunlu oldu

Doğal su kaynaklarının korunması amacıyla 2 bin metrekare üzerindeki parsellerde yapılacak binalarda yağmur suyu toplama sistemi kurulması zorunlu hale getirildi.

A- A+

“Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete7de yayımlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yeni düzenlemeyle ilgili Twitter hesabından “Bakanlık olarak doğal su kaynaklarımızın korunması için önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik. Bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle; 2000 m²’nin üzerindeki parsellere yapılacak binalarda yağmur suyu toplama sistemini zorunlu hale getirdik” açıklamasını yaptı.

Uygulamayla su kaynaklarının korunacağını kaydeden Kurum, “Kuraklıkla mücadelemize güç katacak uygulamayla yağmur suları depolanarak bahçe sulamasında veya arıtılarak ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilecek. Alternatif su kaynaklarının değerlendirme yöntemlerinden biri olan yağmur suyu hasadıyla su kaynaklarımız korunacak” ifadelerini kullandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te ise şöyle denildi:

“2 bin metrekareden büyük parsellerde yapılacak yapılarda mekanik tesisat projesine; çatı yüzeyi yağmur sularının, tabii zemin altında tesis edilecek yağmursuyu toplama tankında toplanması, gerekmesi halinde filtre edilerek yeniden kullanılması amacıyla yağmursuyu toplama sistemi projesi de eklenir. İlgili idarelerce daha küçük parsellere ilişkin de zorunluluk getirilebilir. Yağmursuyu toplama tankı, parselin yan, arka veya parsel sınırına 3 metreden fazla yaklaşmamak kaydı ile ön bahçe zemini altında konumlandırılır. Toplama tankı tahliye hattı varsa yağmursuyu şebekesine bağlanır, atık su şebekesine bağlanamaz.”