29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Bez Bebek Müzesi’ne Yaşam Kültürü Ödülü

Bez Bebek Müzesi’ne Yaşam Kültürü Ödülü

Haber Merkezi - 14 Mayıs 2018 Pazartesi - 11:39 Bez Bebek Müzesi’ne Yaşam Kültürü Ödülü

Müzeciliğin ve müzelerin yaygınlaştırılması amacıyla Tarihi Kentler Birliği tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen Müze Özendirme Yarışması’nda, Denizli Büyükşehir Belediyesi Bez Bebek Müzesi ödüle layık görüldü.

A- A+

Tarihi Kentler Birliği tarafından, Anadolu coğrafyasında müzeleri özendirmek ve geliştirmek amacıyla düzenlenen Müze Özendirme Yarışması, bu yıl 2’inci kez yapıldı. 36 belediyeden 39 müzenin başvurduğu yarışmada, Yaşam Kültürü, Arşiv/Koleksiyon, Kent Müzesi, Milli Mücadele, Arkeopark ve Sanayi Müzesi olmak üzere 6 kategoride ödül verildi. Müzenin bulunduğu mekanın kalitesi, müze arşivinin oluşturulma şekli ve koleksiyonun niteliği göz önünde bulundurularak değerlendirme yapıldı. Yarışmada, Denizli Büyükşehir Belediyesi Bez Bebek Müzesi Yaşam Kültürü Müzeleri kategorisinde ödüle layık görüldü.

TÜRKİYE’NİN İLK BEZ BEBEK MÜZESİ

Tarihi Kentler Birliği Kastamonu Buluşması’nda düzenlenen törende ödülü, Denizli Büyükşehir Belediyesi adına Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı aldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Balcı Evi, Zeynep Karaaslan’ın yaptığı bez bebeklerle müze haline getirilen konak, farklı konsepti ile jüri üyelerinin büyük beğenisini çekti. İçerisinde bulunan 700 bebek ile özellikle çocukların ilgisini çeken müze, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını, gelenek ve görenekleri, köy ve mahalle yaşantısını, eski meslekler gibi birçok kültürel değeri gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor.

GEÇMİŞ DEĞERLER GELECEĞE AKTARILIYOR

Başkan Zolan, Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi değerlerlere sahip çıktıklarını, bu değerleri geleceğe taşımak için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını ifade etti. Bez Bebek Müzesi olarak açtıkları tarihi Balcı Evi’ni Denizli’ye kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını anlatan Zolan, şöyle konuştu, “Geçmişten gelen değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu değerlerimizi korurken içlerinde yine kendimize ait kültür ve sanatımızı yaşatmaya çalışıyoruz. Şehrimizde yıkılmaktan kurtardığımız birçok tarihi evimizde verdiğimiz kurslarla geleneksel el sanatlarımızı ayakta tutmak için çabalıyoruz. Tarihi Balcı Evimiz de bunlardan biri” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.