01.11.2020, Pazar
9 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

Bakım ve tedavileri yapılan 3 bin kedi ve köpek sahiplendirildi

Haber Merkezi - 4 Ekim 2020 Pazar - 11:41 Bakım ve tedavileri yapılan 3 bin kedi ve köpek sahiplendirildi

Denizli Büyükşehir Belediyesince hizmete alınan Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bugüne kadar 20 bin 500 sokak hayvanının bakım, tedavi ve rehabilitasyonu gerçekleştirilirken, 3 bin kedi ve köpek sahiplendirdi.

A- A+

Sokak hayvanlarına yönelik daha modern ve konforlu şartlarda hizmet vermek amacıyla 4 Ekim 2018 Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hizmete aldığı Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı, ikinci yıl geride kaldı. 135 dönüm alana sahip tesiste geçen sürede 20 bin 500 sokak hayvanına bakım, tedavi, kısırlaştırma gibi müdahalelerde bulunuldu. Yaralı sokak hayvanı tedavi edilerek yeniden sağlığına kavuşturulurken, 3 bin kedi ve köpek de sahiplendirildi.

Sokak hayvanlarının yanısıra tesiste bugüne kadar leylek, şahin, atmaca, kızıl akbaba, tilki ve çakal gibi onlarca hayvanın tedavisi yapıldı. Kedi ve köpek pansiyonları, serbest gezi alanları, köpek padokları, kedi evleri, ameliyathaneler ve poliklinik servislerinin yer aldığı tesiste Denizli Horoz Evleri de bulunuyor.

“ÖRNEK BİR PROJEYE İMZA ATTIK”

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Her yıl binlerce can dostumuzun imdadına yetişen bu tesisimizle şehrimizde çok önemli bir ihtiyaca yanıt verdik. İnsanlar yaralandığında nasıl bir sağlık kuruluşuna gidiyorsa, sokak hayvanlarımız da buraya getiriliyor, bakım, tedavi ve kısırlaştırma işlemleri yapılıyor” dedi. Türkiye’de örnek bir projeye imza attıklarını vurgulayan Başkan Zolan, “Burada misafir ettiğimiz can dostlarımızın kalıcı bir sıcak yuvaya sahip olması çok önemli. İmkanı olan vatandaşlarımızı misafirlerimize sıcak bir yuva açmaya davet ediyorum” diye konuştu.