23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Başkan Zolan ve Büyükelçi Mammadov kardeşlik...

Başkan Zolan ve Büyükelçi Mammadov kardeşlik fidanı dikti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 23 Şubat 2022 Çarşamba - 14:06Güncelleme: 23 Şubat 2022 Çarşamba - 14:25
Başkan Zolan ve Büyükelçi Mammadov kardeşlik fidanı dikti

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, Büyükşehir Belediyesinin Hocalı Soykırımı anısına yaptığı Azerbaycan-Karabağ Parkı ile Hocalı Soykırımı Anıtı’nı ziyaret etti. Mammadov, Büyükşehir belediye Başkanı Osman zolan ile birlikte, Azerbaycan’dan getirilen toprakla parka fidan dikti.

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, 2016 yılında Denizli Büyükşehir Belediyesinin Hocalı Soykırımı anısına yaptırdığı Azerbaycan-Karabağ Parkı ile Hocalı Soykırımı Anıtı’nı ziyaret etti. Mammadov’a, Vali Vekili Adem Uslu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve beraberindekiler eşlik etti.

Büyükelçi Mammadov, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Denizlililerin Azerbaycan’a duyduğu sevgi ve saygısından övgüyle söz ederek, “Türk milletinin can kardeşi olan Azerbaycan halkı Hocalı ve Karabağ’la ilgili meselelere çok hassasiyetle yaklaşıyor. Türkiye’den ve Denizli’den bunun karşılığını görmek, tek millet olan iki devletin halkı arasında sevgi ve saygının artmasına sebep oluyor. Biz, bu anıtları nefreti artırmak için koymuyoruz. Her bir milletin içerisinde iyi insanlarda, kötü insanlarda var. Biz şunu bilmeliyiz ki insanlığa karşı yapılmış Hocalı gibi soykırımlar bir daha yapılmasın” dedi.

 

“DENİZLİ’NİN ÖZEL BİR YERİ VAR”

Hocalı Soykırımı’nı gerçekleştirenlerin hala sağ olduğunu ve yargılanmadığına vurgu yapan Mammadov, “Biz bunların önüne geçmek için genç nesillere bunu her zaman öğretmeliyiz. Buna adalet istemeliyiz. Bu cinayetleri işlemiş kişiler hala sağdır. Bu cinayeti işlemiş kişilerin bazıları hala hükümettedir. Bu cinayeti işleyenlerin bazıları hala dünyada dolaşmaktadır. Biz bunların işledikleri suçun cezasını almalarını talep etmeliyiz. Ben, Türkiye’de yaşayan kardeşlerimize, Denizli’de yaşayan insanlarımıza, belediyemize, valiliğimize çok teşekkür ederim. Denizli’nin Azerbaycan-Türkiye dostluğunun, kardeşliğinin içerisinde özel bir yeri vardır. O da Denizli’nin hassasiyetidir. Azerbaycan’ı duyması, sevgisini, saygısını esirgememesidir” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

ZOLAN: HER ZAMAN TEK MİLLET OLARAK BERABER OLACAĞIZ

Zolan ise, aradan 30 yıl geçse de Hocalı’da yaşananları unutmadıklarını belirterek, “Biz, bir millet iki devletiz. Sizlerin hissettiği acıyı biz de hissediyoruz. Sizlerin duyduğu sevinci biz de yaşıyoruz. Hocalı soykırımını, çocuk, kadın, yaşlı demeden 613 kardeşimizin katledilmesini tekrar kınıyoruz” diye konuştu.

2016 yılında Azerbaycan- Karabağ Parkı ve Hocalı Soykırımı Anıtı yapılması kararı aldıklarını anımsatan Başkan Zolan, “2016 yılında biz burayı yaptığımızda Karabağ işgal altındaydı. Karabağ gerçekten bizim acımızdı ama bugüne baktığımızda, 30 yılı aşan işgalin sona ermiş olması bize bir nebze olsun bu acıları unutturuyor. Ama hiçbir zaman hatıramızdan yok etmememiz gerekiyor. Acınızda, mücadelenizde her zaman tek millet olarak beraber olacağız. Bu da geleceğimizekardeşliğimizi anlatmakanlamında bir anıt olacak. Ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bizim geçmişimizde çocuklara, kadınlara, yaşlılara katliam yoktur, arkadan vurmak yoktur. Savaştıysak cephede mücadele ederiz. Ama maalesef insanlığını kaybetmiş olanlar bu katliamı gerçekleştirmişlerdir” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilere Hocalı Soykırımı’nı anlatan Büyükelçi Mammadov, Başkan Zolan ve beraberindekiler, Hocalı Soykırım Anıtı’na kırmızı karanfil bıraktı, Azerbaycan’dan getirilen toprakla kardeşlik fidanı dikti. Toprakla buluşturulan çınar ağacına “Şuşa” adı verildi.