25.05.2022, Çarşamba
18 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Mammadov’dan protokol ziyaretleri

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Mammadov’dan protokol ziyaretleri

Haber Merkezi - 23 Şubat 2022 Çarşamba - 12:48 Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Mammadov’dan protokol ziyaretleri

Denizli’ye gelen Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, Vali Vekili Adem Uslu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti.

A- A+

Bir dizi program için Denizli’ye gelen Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov ve beraberindeki heyet, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti. Mammadov, ziyarette yaptığı konuşmada, Denizli’nin Azerbaycan için çok özel bir kent olduğunu ve karşılıklı ilişkilerin daha da gelişmesi için çaba sarf ettiklerini sbelirterek, şunları söyledi:

“Denizli bizim için özel bir vilayet, Azerbaycan için her zaman önemlidir. Denizli, coğrafi olarak çok güzel bir memleket. Denizli’de, Azerbaycan’la ilgili insanların, kurumların hassasiyeti bizim için bir şereftir. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri örnek bir modeldir. Biz bir millet, iki devletiz. Halklarımızın isteği devletlerimizi yöneten insanların düşünceleriyle örtüşüyor. Halklarımızın birbirine olan sevgi, saygı ve kardeşliği her iki devlet başkanımız tarafından onurla devam ettiriliyor. Denizli ile karşılıklı iş ilişkilerini de artırmak için çalışacağız. Örnek ilişkilerimizde Denizli’nin de payı olsun. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum.”

“HOCALI KATLİAMI BİZLERİ DERİNDEN ÜZDÜ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Büyükelçi Mammadov ve beraberindekileri ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Denizlililerin Azerbaycan’a derin bir sevgi duyduğunu vurgulayan Zolan, “Denizli, ülkesine bayrağına sahip çıkan, ecdadına geçmişine, kardeşliğe, özellikle Azerbaycan kardeşliğine değer veren insanların olduğu bir şehir. Çok acılar yaşandı, özellikle Karabağ’da. Hocalı Katliamı bizleri derinden üzdü. Ama çok şükür bugün Azerbaycan başarıya ulaştı. Tebrik ederim zaferinizi kutluyorum” dedi.

“KARDEŞLİĞİMİZ HER GEÇEN GÜN PEKİŞİYOR”

Ermenilerin 1992’de yaptığı soykırımın unutulmaması için Azerbaycan-Karabağ Parkı ile Hocalı Soykırımı Anıtı yaptıklarını kaydeden Zolan, “2016 yılında bu kardeşliğin pekişmesi, aynı zamanda Ermenilerin yaptığı soykırımın unutulmaması için Hocalı Soykırım anıtını yaptık. 120 bin metrekarenin üzerindeki parkımıza Azerbaycan-Karabağ Parkı ismini koyduk. 2016 yılında meclis kararımızı almıştık. O kararımız her geçen gün daha anlamlı hale geliyor ve vatandaşlarımız tarafından da o Soykırım Anıtı görüldükçe bilinç gelişiyor, kardeşliğimiz güçleniyor. Gençlerimize de o ruhu, bilinci aşılamış oluyoruz” diye konuştu.

Başkan Zolan ziyaretin anısına Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov’a Hocalı Soykırımı Anıtı fotoğrafını hediye etti.

 

DENİZLİ VALİLİĞİNİ DE ZİYARET ETTİ

Azeri büyükelçi Mammadov ve beraberindeki heyet, Vali Vekili Adem Uslu’yu da ziyaret etti. Mammadov, ziyaretin anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı. Uslu, Mammadov ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Denizli’nin sosyal ve kültürel yapısı hakkında bilgiler verdi. Uslu, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi’ne ziyaretlerinin anısına Yatağan palası hediye etti.