06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 91. yıldönümü kutlandı

Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 91. yıldönümü kutlandı

Haber Merkezi - 4 Şubat 2022 Cuma - 12:08 Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 91. yıldönümü kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’yi ziyaretinin 91. yıldönümü kutlandı.

A- A+

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 91. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen tören 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda yapıldı. Törene Vali Vekili Mehmet Okur, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ergüvenç Süleyman Erdemir, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, ilçe belediye başkanları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Tam 91 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Denizli’mizi ziyaret etmiş, şereflendirmiştir. Denizli’miz onu coşkuyla karşılamış ve onurlanmıştır” dedi.

“DENİZLİMİZ HER ZAMAN VATANINA, BAYRAĞINA SAHİP ÇIKMIŞTIR”

Atatürk’ün gerçekleştirdiği ziyaret ve incelemelerden değinen Zolan, Denizli’nin o günkü şartlar altında topyekun bir şekilde milli mücadeleye olan desteğini vurguladı. Zolan, şöyle devam etti:

“Milli Mücadelede her şeyini ortaya koyan, ilk kıvılcımı yakan şehirlerden birisi olan Denizli,Kurtuluş Savaşı’nda da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vermiş olduğu mücadelede yanıbaşında ve güçlü bir şekilde yer almıştır. Denizlimiz her zaman vatanına, bayrağına sahip çıkmıştır. Denizlimiz, ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasıyla ilgili üzerine düşen vazifesini en üst seviyede yapmıştır. Bu noktada biliyorsunuz Denizli’de 15 Mayıs 1919’da Milli Mücadele ateşinin yakıldığı bir miting var. Onun öncesinde Denizli’miz Kazıkbeli’nde, Miryokefalon’da düşman işgaline karşı en üst seviyede duruş göstermiştir. Denizlimiz, İstiklal Mücadelesinde de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün yanında yer almış ve işgale uğramayan cepheye en yakın il olarak lojistik anlamda her türlü desteğini sağlamıştır.”

“91 YIL ÖNCEKİ DENİZLİ İLE BUGÜNKÜ DENİZLİ ARASINDA ÇOK FARK VAR”

Haberin DevamıReklam

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu hedeflere yönelik Denizli’nin geçmişten bugüne bir koşusu olduğunu kaydeden Zolan, “91 yıl önceki Denizli ile bugünkü Denizli arasında çok fark var. Denizli, nasıl Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer almışsa, geçmişten bugüne Atatürk’ümüzün o gün göstermiş olduğu hedefe var gücüyle, hızlı bir şekilde koşusuna devam etmiştir. Bugün Denizlimiz tükettiğinden daha fazlasını üreten ve satın aldığından daha fazlasını satan, dış ticarette fazlalık veren bir şehir haline gelmiştir. Denizlimiz eğitimde Türkiye’de ilklerde yer alan şehirdir. Kültür sanatta da çok büyük mesafeler alınmıştır. Spor ve yeşil alanlarıyla, çevreye olan duyarlılığıyla Denizlimiz, Atatürk’ümüzün göstermiş olduğu medeniyet ve şehirleşme anlamındaki hedefe sadık kalmış ve o hedefe doğru koşmuştur. Ata’mıza ‘Denizli’mize hoş geldiniz, şeref verdiniz, bizlere onur ve gurur verdiniz’ diyorum. İnşallah sizin göstermiş olduğunuz hedefe doğru Denizlimiz koşmaya devam edecektir” dedi.

OKUR: BAĞIMSIZLIK SEVDASINI TÜM DÜNYAYA HAYKIRMIŞTIR

Vali Vekili Mehmet Okur ise, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye teşriflerinin gururunu yaşadıklarını söyledi. Okur, “Denizli halkının cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gösterdiği coşku seli, bir şehrin, bağımsızlık sevdasının tüm dünyaya haykırışı olmuştur. Denizli kurtuluş günü olmayan, ecdadımız bu toprakları vatan yaptıktan sonra buraya düşman askerlerinin postallarının değmesine bir daha asla müsaade etmemiş, emanetine dünya durdukça, kanının son damlasına kadar sahip çıkacak iman ve inançlı insanların bir yaşadığı şehirdir” diye konuştu.

FOTOĞRAF VE RESİM SERGİSİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Atatürk Koşusu ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Programın ardından Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda Atatürk’ün Denizli’ye ziyareti ile ilgili fotoğraf ve resimlerinin bulunduğu serginin açılışı gerçekleştirildi.