27.02.2021, Cumartesi
6 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90’ıncı yılını kutluyoruz

Haber Merkezi - 4 Şubat 2021 Perşembe - 08:54 Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90’ıncı yılını kutluyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90. yıldönümü kutlanıyor.

A- A+

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90. yıldönümü dolayısıyla saat 10.00’da 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda tören düzenlenecek. Burada protokol tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulup, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı söylenecek.

Törenin ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Şubat 1931 Denizli ziyareti ve yurt gezilerinden derlenen fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı yapılacak.

ZOLAN: 4 ŞUBAT, DENİZLİ İÇİN UNUTULMAZ TARİHTİR

Öte yandan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli ziyaretinin 90. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Atatürk’ün Denizli ziyaretinin onur ve gururunu bir kez daha yaşadıklarını vurgulayan Zolan, şöyle devam etti:

“4 Şubat 1931, Denizli için unutulmaz bir tarihtir. Denizlililer o gün öğlen saatlerinde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir coşku ve sevgiyle karşılamıştır. 90 yıl önce yaşanan bu tarihi olay yalnızca bir devlet büyüğünü karşılamak değil bir milletin, bir şehrin bağımsızlık sevdasını tüm dünyaya haykırışı olmuştur. Düşmana karşı ilk andan itibaren en ön saflarda yer alan Denizlimiz, Kurtuluş Savaşı’nda da Ata’sının yanında yer almış, bağımsızlık için canını ve kanını vermekten hiçbir zaman kaçınmamıştır. Büyük Önder Atatürk’ün yanında sapasağlam duran Denizlimiz Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde aldığı rol ile Kazıkbeli ve Miryokefalon Savaşı’nda olduğu gibi bir kez daha tarihe geçmiştir.”

Zolan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için gece gündüz çalışmaya devam ettiklerini, çalışkan Denizli’nin sanayi, tarım, turizm ve şehirleşme noktasında örnek bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

DOĞAN: ATATÜRKÜN HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90. yıldönümü ile ilgili aıklamasında, 4 Şubat’ın Denizli için önemini dile getirerek, şunları kaydetti:

“4 Şubat 1931 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Denizli’ye teşrif ederek halk ile bir araya gelmiş ve istişarelerde bulunmuştur. Milli Mücadele’nin önderi, demokratik ve çağdaş bir hukuk devletini kuran Atatürk’ü büyük bir onur ve şerefle ağırlayan Denizlili atalarımızın heyecanı ve gururu bugün de devam etmektedir. Milli mücadele döneminde hiçbir şekilde düşman işgaline uğramayan Denizli, her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına, büyük zorluklarla kurulan cumhuriyete sahip çıkmış ve çıkmaya da devam edecektir. Merkezefendi Belediyesi olarak Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, gösterdiği hedefler doğrultusunda hemşehrilerimiz için var gücümüzle, hiç durmadan çalışacağız. Bu duygu ve düşünceler ile bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için her şeyi yapan, canını ve hayatını ortaya koyan başta Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını büyük bir özlemle, minnetle ve saygıyla anıyorum.”

KARACA: YOLUMUZU AYDINLATIYOR, İLHAM VERİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 90. yıldönümünde yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir yurttaşının kendilerine emanet edilen ilke ve devrimlere sahip çıkma sorumluluğundan kaçınma lüksü olmadığını belirtti. Karaca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tam bağımsız bir ülke için bedeller ödeyen Kurtuluş mücadelemizin onurlu kahramanlarının mirasına sahip çıkıyor, bu büyük mücadeleyi Cumhuriyetle taçlandırarak bizlere devrimlerini emanet olarak bırakan Atatürk’ün yolunda yılmaksızın ilerliyoruz. Atatürk’e sevgimiz, saygımız ve özlemimiz her geçen gün artıyor. Atatürk’ü bu ziyaretinde sevgiyle karşılayan hemşehrilerimin sonsuz bağlılığı, bugün bizlerin yolunu aydınlatmakta, ilham vermekte, karamsarlığa düşmeden ilerleme gücü sağlamaktadır. 4 Şubat Atatürk’ün Denizlimizi ziyaretlerinin yıldönümünde; tarihimizden, geçmişimizden aldığımız gücü geleceğe taşıma sözü veriyoruz.”