27.10.2021, Çarşamba
9 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Alzheimer hastaları için sahne aldılar

Alzheimer hastaları için sahne aldılar

Haber Merkezi - 22 Eylül 2021 Çarşamba - 12:09 Alzheimer hastaları için sahne aldılar

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Alzheimer Derneği Denizli Şubesi iş birliğiyle düzenlenen Alzheimer Farkındalık Günü'nde "Unutanlar için söyle" adlı video klibin gösterimi yapıldı ve "Unutsalar da Unutulmayacaklar" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile Alzheimer Derneği Denizli Şubesi işbirliğiyle 21 Eylül Alzheimer Farkındalık Günü düzenlendi. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen programa Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Engelliler Meclisi Başkanı Sevil Güngör, Alzheimer Derneği Denizli Şube Başkanı Hülya Eryılmaz ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Alzheimer Derneği Denizli Şube Başkanı Eryılmaz, Alzheimer’in henüz tedavisi olmayan ve sinsice ilerleyen bir unutkanlık hastalığı olduğunu belirterek, “Unutmaktan korkma sakın, hastalıktan korkma sakın’ diyerek farkında olmanın, kabullenmenin ve önlem almanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Güngör ise, Alzheimer’in tedavisi bulunmayan bir hastalık olduğunu kaydederek, “Maalesef öncelikle büyüklerimizde gördüğümüz ama tıbbi açıdan da elimizden gelen bir şeyin olmadığı, insanlık olarak içimizin eridiği bir hastalık” dedi.

“TOPLUMSAL FARKINDALIĞI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Haberin DevamıReklam

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Değirmenci de, Büyükşehir ve Kent Konseyi olarak Denizli’de yaşayan tüm vatandaşların hayat kalitesini artırmak için çalıştıklarını söyledi. Bu anlamda Alzheimer Derneği ile de birçok işbirliği yaptıklarını vurgulayan Değirmenci, şunları kaydetti:

“Dünyadaki ortalama hayat süresinin artması, yaşam kalitesinin artması ve insan ömrünün uzaması ile hayatımızda daha fazla yer edinen bir hastalık Alzheimer. Ama bunu erken tedavi, erken tanı ile biraz geciktirme, belki alınabilecek tedbirleri artırma, tedbirlere erişimi kolaylaştırmak gibi toplumsal farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Bu hastalığa yakalanmış büyüklerimiz var. Ama hastalıktan korkmamayı, bu hastalıkla yaşamayı kendimize ilke edinmeliyiz. Ne hastalanan büyüklerimizi, ne ailesini yaşama küstürmeden, hayattan haz alınabilecek ortak paydaları artırmak suretiyle şehrimizi, ülkemizi ve dünyamızı daha yaşanabilir kılmak bizim elimizde.”

“UNUTSALAR DA UNUTULMAYACAKLAR”

Konuşmanın ardından, Alzheimer’e dikkat çekmek için yönetmenliğini Nafiz Tok’un yaptığı, Ayşe Şahin, İbrahim Davulcu, Emine Oymak, Serdar Gedizlioğlu, Pınar Kasapsaraçoğlu, Mustafa Doğan, Semra Doğan, Hatice Hülya Eryılmaz’ın seslendirdiği “Unutanlar İçin Söyle” adlı video klibin gösterimi yapıldı.

Beğeni toplayan klibin ardından Engelliler Meclisi üyesi Ayşegül İlgin ve Merve Cirit sahne aldı. Program Alzheimer Derneği Tiyatrosu’nun “Unutsalar da unutulmayacaklar” adlı tiyatro oyunu ile son buldu.