02.10.2022, Pazar
21 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Ahi Evran’ın hocası Ahi Kaysar’ın mezarı...

Ahi Evran’ın hocası Ahi Kaysar’ın mezarı ziyarete açıldı

Haber Merkezi - 15 Eylül 2022 Perşembe - 12:07 Ahi Evran’ın hocası Ahi Kaysar’ın mezarı ziyarete açıldı

Denizli Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Ahi Evran’ın hocası olarak da bilinen Ahi Kaysar’ın mezarı ziyarete açıldı.

A- A+

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın hocası olarak da bilinen ve Hz Mevlana döneminde yaşayan Ahi Kaysar’ın mezar yerinin tespit edilmesinin ardından, Denizli Büyükşehir Belediyesince kabirde düzenleme çalışması yapıldı. Düzenlemenin ardından Ahi Kaysar’ın mezarı 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında ziyarete açıldı.

Programa Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Acıpayam Kaymakamı Mustafa Gürbüz, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, AK Parti Acıpayam İlçe Başkanı Fikret Gümüş, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği katıldı.

Ahi Kaysar’ın mezarı başında dua ederek karanfil bırakan Zolan, Ahilik kültürüne değindi. Zolan “Esnaf teşkilatı ahilik aynı zamanda kardeşlik demektir. Bugün Denizlimizihracatta, üretimde Türkiye’nin önde gelen illerinden birisi ise bunda Ahilik’ten gelen anlayışımız, yürüyüşümüz ve kültürümüz vardır” dedi.

Yeşilyuva Mahallesi’nin geçmişte de dericilikte önemli bir yer olduğunu kaydeden Başkan Zolan, “Bunun temeline baktığımızda, Hz. Mevlana döneminde yaşamış ve gerçekten birçok ahinin de hocalığını yapmış olan Ahi Kaysar’ın mezarına rastladık ve burada güzel bir düzenleme yaptık. Onlara şükranlarımızı belirtmek ve sahip çıkmak, ayrıca ahilik kültürümüzü gençlerimize ve geleceğimize aktarma için gayret gösteriyoruz. Burada güzel bir düzenleme yaparak, önemli değerlerimizi bilinir ve mezarlarını ziyaret edilebilir hale getirdik. Bizi biz yapan değerlerimize, köklerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

Mezar üzerindeki Türk damgası (Hayat Ağacı) hakkında bilgi veren Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok ise, Türkiye’de Ahiler’in mezarlarının önemli oranda kayıp olduğunu, Ahi Kaysar’ın ebedi istirahatgahının ortaya çıkarılan 4-5 mezardan birisi olduğunu söyledi.

AHİ KAYSAR (AHİ KAYIHİSAR)

Prof. Dr. Tuncer Baykara’nın, “Tabakların piri olan Ahi Evren’in şeyhi olan bir Ahi Kaysar’dan haberdarız” sözleriyle bilgi verdiği Ahi Kaysar/Gaysar adı, Eflaki’nin 1353 yılında tamamladığı Menâkıbü’lÂrifîn adlı eserinde geçmektedir. Eflaki’nin menakıplarına göre Ahi Kaysar, Mevlana ile çağdaştır ve iyi ilişkiler içindedir. Ahi Kaysar, 13. yüzyılın ilk yarısında yaşamış, dericilik mesleği ile uğraşmıştır. Ahi Çoban adında bir oğlu olduğu kaynaklarda geçmektedir. Geçmişteki adı Kayıhisar, Kaysar, Gaysar olan Yeşilyuva, tarih boyunca dericilik ve ayakkabıcılık mesleğinin merkezidir. Yeşilyuvalı meslek ustaları, burada yatmakta olan pir-i faniyi ‘Horasan’dan gelen meslek pirimiz Ahi Gaysar’ olarak bilmekte ve ziyaret etmektedirler.