29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. 70 yıllık Şirinköy Kahvehanesi restorasyonu tamamlandı

70 yıllık Şirinköy Kahvehanesi restorasyonu tamamlandı

Haber Merkezi - 8 Temmuz 2021 Perşembe - 11:57 70 yıllık Şirinköy Kahvehanesi restorasyonu tamamlandı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 70 yıllık Şirinköy Kahvehanesi'nin restorasyonunu tamamladı. Tarihi yapıyı gezen Başkan Zolan, "Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tarihimizi korumaya, ecdattan kalan mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz" dedi.

A- A+

Kentteki tarihi yapıları restore ederek yok olmaktan kurtarmaya devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi, 70 yıl önce yapılan Şirinköy Kahvehanesi’nin restorasyon çalışmasını tamamladı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, restorasyonu tamamlanan Şirinköy Kahvehanesi’nde incelemede bulundu. Zolan’a Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Hasan Tuğrul Özkan, Şirinköy Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Ataş ve beraberindekiler eşlik etti.

Bir süre Şirinköy Kahvehanesi’nde incelemede bulunan Zolan daha sonra mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Zolan, burada yaptığı açıklama, 70 yıl önce inşa edilen Şirinköy Kahvehanesi’nin çok yıprandığını ve tarihi özelliğini kaybetmek üzere olduğunu anlattı.

 

“EN KISA ZAMANDA VATANDAŞLARIN KULLANIMINA AÇILACAK”

Şirinköy sakinlerinin talebi, kendilerinin gayreti üzerine başladıkları restorasyon projesinin tamamlandığını kaydeden Zolan, “Burada 70 yıl önce yapılan ve çok güzel anıların yaşandığı bir kahvehanemiz var. Açık ve kapalı alanı, özel havuzu, yer karoları ve birçok özelliği ile aslına uygun şekilde, mevcut malzemeleri de koruyarak restorasyon işlemini tamamladık. İnşallah en yakın zamanda hizmete alıp vatandaşların kullanımına açacağız” diye konuştu.

Göreve geldikleri ilk günden itibaren tarihi değerlere ve ecdattan kalan mirasa sahip çıkmaya gayret ettiklerini vurgulayan Başkan Zolan, “Bugüne kadar birçok eseri ayağa kaldırdık. Denizlimizin kimliğini kazanması, geçmişini ve köklerini bilmesi, tarihi yapıları ayağa kalkması için birçok çalışma yaptık. İşte bunlardan bir tanesi de Şirinköy Kahvehanemiz. Aslına uygun bir şekilde restore edildi” ifadelerini kullandı.

“MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Restorasyon çalışmasında emek veren tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ettiğini ifade eden Başkan Zolan, “Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tarihimizi korumaya, ecdattan kalan mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Denizli’de nerede bir tarihi yapı varsa kaybolmaması, gelecek nesillere aktarılması için gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah kalan eserlerimizi de korumaya devam edeceğiz. Restorasyon çalışmamız Şirinköylü vatandaşlarımıza ve Denizlimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.