25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. 50 hektarlık orman alan etkilendi

50 hektarlık orman alan etkilendi

Engin ÜNAL / D20HABER - 22 Mayıs 2018 Salı - 20:12 50 hektarlık orman alan etkilendi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde çıkan, ekin tarlalarında başlayıp ormanlık alana sıçrayan yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı. Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, yangında 50 hektarlık alanın etkilendiğini bildirdi.

A- A+

Geçen yıl Sarayköy’deki büyük orman yangını hafızalarda tazeliğini korurken, bugün Pamukkale’nin Akhan Mahallesi yakınlarında başlayıp, ormanlık alana genişleyen yangın, yine ciğerlerimizi yaktı. Ekili araziden rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan alevler, Akhan, Kale ve Karakurt mahalleleri arasında kalan bölgede etkili oldu.

Yangına Denizli’de bulunan helikopterin yanı sıra Antalya, Fethiye ve İzmir’den gelen helikopterler ile bir uçak, 25 arazöz, 5 dozer, çok sayıda tanker ve itfaiye araçlarıyla müdahale edildi.

Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını, söndürülen yerlerde soğutma çalışması yapıldığını, şu ana kadar 50 hektar dolayında alanın zarar gördüğünü bildirdi.

KARAHAN İNCELEME YAPTI

Öte yandan Vali Hasan Karahan, helikopterle yangın söndürme çalışmalarını izledi, Orman İşletme Müdürü Mehmet Kaya’dan yangın hakkında bilgi aldı. Vali Karahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğleden sonra buğday ekili tarladan çıkan yangının rüzgarında etkisiyle geniş bir alana yayıldığını ve yangını söndürmek için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Karahan, “Şu anda ekiplerimiz bir yandan söndürme bir yandan soğutma işlemi yapıyor. Yangın kontrol altına alındı ve yer yer soğutma işlemlerine başlandı. Zarar gören alan soğutma işlemlerinin ardından belli olacak. Rüzgarın etkisini kaybetmesinin ardından, işlemler hızlandı. Bize en çok yardımı havadan gelen uçak ve helikopterlerimiz yaptı” diye konuştu.