29.07.2021, Perşembe
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı

Haber Merkezi - 23 Nisan 2018 Pazartesi - 11:55 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü bayram olarak armağan ettiği çocuklar, açtıkları “Dünya Çocukları Barış İçin El Ele” pankartıyla da bugünün manşetini attı.

A- A+

Kentteki kutlama törenleri Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na protokol Vali Hasan Karahan, 11. Komando Tugay Komutanı Piyade Albay Çetin Köklü ve Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından çelenk konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağının çekilmesiyle başladı.

AÇIK HAVA TİYATROSU’NDAKİ TÖREN

Kutlama programının ikinci bölümü Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, öğrenciler günün anlam ve önemini dile getiren şiirler okudu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz da törendeki konuşmasında, 23 Nisan 1920’de Ankara’ya güneşin bir başka doğduğunu belirterek, “Gücünü vatana gönül verenlerin gayretlerinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş aynı zamanda ülkemizin kışını bahara çevirdi. Kurtuluş tutkusu milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı milli mücadele, Kurtuluş Savaşı, milli egemenlik, demokrasi, sevgi, kardeşlik, barış, ülkemizin aydınlık yarınlarıydı” dedi.

Atatürk’ün bayram armağan ettiği çocuklara yurt gezilerinde ayrı bir sevgiyle yaklaştığını ifade eden Oğuz, “Atatürk için çocuk sevgi demekti, neşeydi çocuk, yalan bilmeyen küçücük sevgi dolu meleklerdi, geleceğin yıldızı, gülüydü. Bu nedenle olmalı ki tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun çocuk diye seslendi. İçinde bitip tükenmek bilmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Tüm çocuklar O’nun öz yavruları gibiydi. Mavi gözleri her yerde çocukları arardı” diye konuştu.

Tören, öğrencilerin sunduğu gösterilerin ardından sona erdi.

Fotoğraf: Engin Ünal