22.01.2021, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

2020 yılında 1.100 sokak hayvanı sahiplendirildi

Haber Merkezi - 13 Ocak 2021 Çarşamba - 13:49 2020 yılında 1.100 sokak hayvanı sahiplendirildi

Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından 2020 yılında, 1.100 sokak hayvanı sahiplendirildi.

A- A+

Kurulduğu günden bugüne çok sayıda sokak hayvanı ile yabani hayvanın tedavi ve bakımlarını sağlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi, 2020 yılı boyunca bin 100, hizmete girdiği günden beri ise 3 bin 500 dolayında sokak hayvanını sahiplendirdi. 135 dönüm alana sahip tesiste 2020 yılında 5 bin 330 sokak hayvanı tedavi edildiği, 118 yabani hayvan da yapılan müdahaleler ile yaşama tutunduğu kaydedildi. Ekiplerin pandemi sürecinde yıl boyunca sokak hayvanları için 2 ton mama dağıtımını gerçekleştirdiği bildirildi.

“AŞILAMA VE KISIRLAŞTIRMA İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR”

Merkez’den yapılan açıklamada, 2020 yılında 2 bin 750’nin üzerinde sokak hayvanının kısırlaştırma işlemini gerçekleştirdiği, 3bin 20 sokak hayvanının da aşılanarak sağlıklarına kavuşması sağlandığı aktarıldı. Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapmayı sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yanısıra Kumkısık Mahallesi’ndeki Beslenme Odağı’nda da sokak hayvanlarının beslenme ihtiyaçları giderildiği, her gün yüzlerce köpeğin gıda ihtiyacının giderilerek veteriner hekimlerce sokak hayvanlarının kontrollerinin de gerçekleştirildiği ifade edildi.

ZOLAN’DAN SAHİPLENME ÇAĞRISI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Denizli’de çok önemli bir ihtiyaca yanıt verdiğini belirterek, tesisin hizmete alındığı ilk günden beri hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış binlerce sokak hayvanının bakım ve tedavisini gerçekleştirdiğini kaydetti. Türkiye’ye örnek bir tesisi Denizli’ye kazandırdıkları için mutlu olduklarını kaydeden Zolan, sokak hayvanlarını sahiplendirme çağrısında bulundu. Sokaklardaki can dostların hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini belirten Zolan, “Şehrimizde yaşayan tüm insanlarımızla birlikte Allah’ımın bizlere emaneti olan can dostlarımıza da örnek tesisimizde hizmet etmeye devam ediyoruz” dedi.