29.07.2021, Perşembe
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı

Engin ÜNAL / D20HABER - 19 Mayıs 2018 Cumartesi - 11:54 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı

Türk milletinin esaretten kurtulma, vatan topraklarını işgalden kurtarma yolunda milli mücadelenin başlatıldığı gün olan Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere bayram olarak armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Ancak, eskiden stadı dolduran binlerce kişinin katılımıyla yapılan tören, maalesef bir avuç insanın katılımıyla kutlamaya dönüştü.

A- A+

Kentteki kutlama törenleri valilik önündeki Atatürk Anıtı’na protokol tarafından çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Buradaki törene katılan protokol ve öğrenciler, daha sonra kortej yürüyüşüyle Gazi Bulvarı’ndan 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na geldi.

Törene Vali Hasan Karahan, 11. Komando Tugay Komutan Vekili Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Milletvekili Şahin Tin, CHP Milletvekili Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Baro Başkanı Müjdat İlhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, siyasi partilerin il başkanları, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“CUMHURİYET, ATATÜRK’ÜN GENÇLERE EN ÖNEMLİ EMANETİ”

Günün önemini belirten konuşmayı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu yaptı. İbanoğlu, 19 Mayıs tarihinin istiklal mücadelemizin doğum günü olduğunu belirterek, “19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk tarafından Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmıştır. 19 Mayıs’ta Samsun’da atılan ilk adım türk milletinin bağımsızlığını kazanmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılan en önemli adımdır. Türk milleti tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkmış, esaret altında yaşamayacağını tüm dünyaya haykırmıştır. 19 Mayıs 1919’da canlanan milli ruh bugün bizlere ilham vermeye, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. O günlerden bugünlere binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere en önemli emaneti olmuştur” dedi.

Şiirlerin okunması, ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren sporculara ödül verilmesi ve halk oyunları ile devam eden tören, Gençlik Merkezi sporcularının gösterileriyle sona erdi. Tören bir saat sürdü.

Fotoğraf: Engin ÜNAL