11 ülkeden 611 dansçı Uluslararası Halk Dansları Festivali’nde buluştu – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. 11 ülkeden 611 dansçı Uluslararası Halk...

11 ülkeden 611 dansçı Uluslararası Halk Dansları Festivali’nde buluştu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Temmuz 2023 Cumartesi - 12:30Güncelleme: 15 Temmuz 2023 Cumartesi - 12:31
11 ülkeden 611 dansçı Uluslararası Halk Dansları Festivali’nde buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 17'incisi düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin gala gecesinde 11 ülkeden 611 dansçı performans sergiledi.

Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin galası Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Özay Gönlüm Salonu’nda yapıldı. Galaya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Gürcistan, Hindistan, Osetya, Acaristan, İran, Kazakistan, Sırbistan, Ukrayna, Polonya, Makedonya, Moldova; Türkiye’den ise Trabzon, Gaziantep, Bursa, Kütahya, Burdur, Uşak, Aydın, Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Dansları Topluluğu ve Sarayköy Atatürk Ortaokulu Halk Oyunları ekibinden olmak üzere 11 ülkeden toplam 611 dansçı yer aldı.

“KÜLTÜR VE SANAT FAALİYETLERİ YAPMAK GEREKİYOR”

Gala öncesi konuşma yapan Zolan, 17. Uluslararası Halk Dansları Festivali ile dünyanın farklı renk ve kültürlerine sahip halk danslarına çıkarak gelecek nesillere aktarılmasına imkan sağladıklarını söyledi. Zolan, “İstedik ki Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak sadece yol, altyapı, köprülü kavşaklar, yeşil alanlar, spor alanları kültür merkezlerinin yanında ayrıca sanata ve kültüre dokunuş yapalım dedik. Şehir demek sadece yol, altyapı demek değil. İnsanlarımıza her türlü sosyal faaliyetler yapılabilecek burası gibi mekanlar sağlamak ve bu mekanların içlerini doldurarak kültür ve sanat faaliyetleri yapmak gerekiyor” diye konuştu.

FARKLI KÜLTÜRLER DENİZLİ’DE BULUŞTU

Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Pazartesi günü başlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi 17. Uluslararası Halk Dansları Festivali artık sona eriyor. Hafta boyunca şehrimizin değişik semtlerinde ve değişik ilçelerinde gelen misafirlerimiz gösteriler yaptı, vatandaşlarımız ile buluştu. Dünyanın birçok şehrinde milyonlarca yıl önce oluşan halk dansları Denizlimize geldi, bizimle buluştu. Yine ülkemizin birçok ilinde binlerce yılda oluşmuş olan halk danslarını sizlerle beraber seyretmek, kaynaşmak, bilmek ve kültürümüze sahip çıkmak adına birçok faaliyette bulunduk. Halk danslarına en üst seviyede sahip çıkarak yolumuza devam ediyoruz”

Daha sonra Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sunduğu zeybek gösterisi ile başlayan gecede konuk ülkelerin kendi kültürlerini yansıtan dans ve gösterileriyle devam etti. Yoğun ilgi gören gecede dansçıların sunduğu görsel şov misafirleri büyüledi.

Finalde sahneye davet edilen tüm grupları tek tek kutlayan Zolan, festivale katılan gruplara ödüllerini takdim ederken, gece hep birlikte çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.