28.05.2023, Pazar
16 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
d20haber.com
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. TAVAS
  8. /
  9. Denizli’nin kaybolmaya yüz tutan değeri Nikfer...

Denizli’nin kaybolmaya yüz tutan değeri Nikfer Bezi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Kasım 2022 Cumartesi - 11:19Güncelleme: 5 Kasım 2022 Cumartesi - 11:19
Denizli’nin kaybolmaya yüz tutan değeri Nikfer Bezi

Denizli’nin Tavas ilçesinde, ahşap tezgahlarda dokunan ve 700 yıllık geçmişi olduğu ifade edilen “Nikfer bezi” de birçok dokuma ürünü gibi teknolojiye yenik düşerek, kaybolmaya yüz tuttu.

Dokumacılık geçmişi yüzlerce yıl öncesine uzanan Tavas’ın Nikfer Mahallesi, 1800’lü yılların başında dokumacılığın giderek yaygınlaştığı bir yerleşim birimi oldu.

 

Anlatılanlara göre, Rodos seferine çıkan ve Alaman Boğazı mevkisinden geçen Kanuni Sultan Süleyman’a Nikfer bezinden dikilen elbise hediye ediliyor. Bu elbisenin halen Topkapı Sarayı’ndaki elbise koleksiyonunda yer aldığı ifade ediliyor.

Haberin DevamıReklam
Doğal beyaz renkteki pamuktan dokunan eni 40 ile 70 santimetre arasında değişen Nikfer bezi, pantolon, ceket, kuşak, zeytin çuvalı, astar ve kaftan olarak kullanılıyor.

Bir dönem hemen her evde dokuma atölyesinin kurulu olduğu Nikfer’de esnaf zamanla teknolojiye yenik düştü. Modern teknoloji ürünü makinelerle üretilen ürünler ile rekabet edemez hale gelen esnafın tezgahları zamanla sustu.

Nikfer bezinin tamamen yok olmaması için coğrafi işaret alınması, üretimin günümüz koşullarına uygun şekilde yeniden yapılabilmesi öneriliyor.