16.05.2022, Pazartesi
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. TAVAS
  8. /
  9. Eski evi restore etti, ata yadigarlarını...

Eski evi restore etti, ata yadigarlarını burada sergiliyor

Haber Merkezi - 27 Eylül 2021 Pazartesi - 09:54 Eski evi restore etti, ata yadigarlarını burada sergiliyor

Denizli’nin Tavas ilçesinde, satın aldığı eski yapıyı restore ettirip kültür evine dönüştüren İsmail Ünat, geçmişte kullanılan eşya ve objeleri toplayıp, burada sergilemeye başladı.

A- A+

Yıllarca Fransa’da çalışan İsmail Ünat, memleketi Tavas’ın Nikfer Mahallesi’ne döndü. Fransa’da kaldığı dönemde eski evleri restore edip sattığını söyleyen Ünat, Nikfer’de farklı bir uygulamayı hayata geçirdi. Komşusunun eski evini satın alıp, restorasyonunu sağladı. Ardından da yörede yıllarca kullanılan, ancak son dönemde bir köşeye atılan eşyaları toplamaya başladı. Elinde çok sayıda eşya olması üzerine bunları Nikfer Kültür Evi ismini verdiği binada sergilemeye başladı.

İçinde kağnı tekerleğinden ahşap ürünlere, dikiş makinesinden lambalara çok sayıda obje ve eşya olan kültür evini gezenlere Nikfer’in geçmişine yolculuk yaptıran Ünat, “1972 yılında Fransa’ya gittim. Ormancı olarak 2004 yılına kadar eski evlerin alım satımını gerçekleştirdim. Böylesi işler ile uğraştığım için bunlara hevesim vardı, bir eserim olsun istiyordum. Nikfer’e döndüğümde komşumun 1944 yılında yapılan evini satın aldım. Topladığım bini aşkın parçayı burada sergiliyorum. Çocuklarıma, torunlarıma bir eser kalırsa ne mutlu bana” dedi.

DENİZLİ (İHA)