16.05.2022, Pazartesi
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. TAVAS
  8. /
  9. Ürününü satamayan çiftçi tarlasını, traktörünü ve...

Ürününü satamayan çiftçi tarlasını, traktörünü ve patozunu satışa çıkardı

Haber Merkezi - 13 Eylül 2021 Pazartesi - 14:19 Ürününü satamayan çiftçi tarlasını, traktörünü ve patozunu satışa çıkardı

Denizli’nin Tavas ilçesinde, borçlarını ödeyebilmek için ürünlerini satmaya çalışan çiftçi, bunu gerçekleştiremeyince tarlasını, traktörünü ve patozunu satışa çıkardı.

A- A+

İlçenin Solmaz Mahallesi’nde ürettiği ay çiçeğini satamayan ve borçlarını ödeyemeyen 26 yaşındaki Nurşat Yörüko, bunun üzerine tarlasını, traktörünü ve patozunu satışa çıkardı. Sosyal medyada ilan veren Yörüko, hasat edilen ürününün harman yerinde beklediğini, fakat tek bir tüccarın bile gelip sormadığını söyledi.

“MALİYETLER NEDENİYLE BORÇLANDIM”

Artan maliyetler nedeniyle borçlu duruma düştüğünü söyleyen Yörüko, “Maliyetler yüzünden çok borçlandım. Bu yıl düğünüm vardı ertelemek zorunda kaldım. Tarlayı, traktörü, tarım ekipmanlarını ve ürünü satılığa çıkardım. Talep yok. Herkes mağdur. Harman yerine daha bir tane tüccar bile gelmedi. Benim bu çekirdeği 14 liradan satmam lazım ki borçlarımı ödeyeyim, biraz da para kazanayım” diye konuştu.

“AYAKLARIM ÜZERİNDE DURDURMADILAR”

Orman ve orman ürünleri mühendisi olan Yörüko, gençlerin köyleri terk ettiğini kendisinin çiftçilik yapmayı seçtiğini belirterek, “Daha önce babamla çiftçilik yapıyordum. Son 5 yıldır kendim yapıyorum.3-4 senede kazandığımız parayı bu sene bir çırpıda kaybettik. Maliyetlerimiz çok ama fiyat garantisi, alım garantisi yok. Ayaklarım üzerinde durayım dedim, durdurmadılar” ifadelerini kullandı.