26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. TAVAS
  8. /
  9. Çiloğlu: Denizli seracılıkta dünyanın ilgisini çeker

Çiloğlu: Denizli seracılıkta dünyanın ilgisini çeker

Haber Merkezi - 23 Eylül 2020 Çarşamba - 12:33 Çiloğlu: Denizli seracılıkta dünyanın ilgisini çeker

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, seracılığın ekonomiye katkısının giderek arttığını, 2 milyon metrekare sera alanına sahip Denizli’nin bu alanda dünyadaki yatırımcıların dikkatini çekecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

A- A+

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, seracılıkta en önemli konunun maliyetler olduğunu, ısınmanın mayitler içinde önemli bir yer tuttuğunu, jeotermalin bunu minimuma indirecek kaynaklardan olduğunu söyledi.

“Denizli; yenilenebilir, doğal bir enerji olan jeotermal kaynak zengini bir şehir. Seracılığın gelişmesi ve maliyetlerin en aza indirilmesi açısından jeotermalin kullanılması, Denizli’yi sera cennetine çevirmeye yetecektir” diyen Çiloğlu, şöyle devam etti:

“Teknolojinin tüm imkânlarının kullanıldığı modern seralarda, otomasyon üretimin her aşamasında yer alıyor. Ülkemiz, 692 bin dekar örtüaltı alan varlığı bakımından dünyada Çin, Güney Kore ve İspanya’nın ardından 4’üncü, Avrupa’da ise İspanya’nın ardından 2’nci sırada yer alıyor. Ülkede örtü altı işletmelerimizde ortalama 8-9 ay üretim yapılabiliyor. Biliyoruz ki, örtüaltı üretimde üretim maliyetinin en büyük kalemi ısıtma gideridir.

Örtü altında bitkisel üretimin devam edebilmesi için ortam sıcaklığının minimum 13°C olması gereklidir. İç ortam sıcaklığının bu derecenin altına düşmesi durumunda bitki gelişimi yavaşlar ki bu durum verim ve kaliteye olumsuz etkiler. Soğuk kış günlerinde iç ortam sıcaklığını belirtilen değerin üzerinde tutmak amacıyla yaygın olarak örtüaltında kömür, odun ve benzeri yakacaklar kullanılmakta bu durum da üretim maliyetini artırmaktadır. Jeotermal ile ısıtılan seralarda; maliyet düşmekte, bitki gelişimini hızlandıran kimyasallar kullanılmamakta, hastalık etmenleri çok daha az görülmekte, üründe verim artışının yanında kalite, standart ve sürdürülebilirlik sağlanmaktadır.”

“DENİZLİ, JEOTERMAL SERACILIKLA İHYA OLACAK”

Denizli’de jeotermal zengini Sarayköy, Gölemezli, Tavas gibi bölgelerin önemli jeotermale dayalı seracılıkta potansiyeliyle öne çıktığını belirten Çiloğlu, şunları söyledi:

“Günümüzde Denizli 500 ve üzeri metrekaredeki seralar ele alındığında 2 milyon metrekareye yakın alanda 400 civarı sera işletmesi bulunuyor. Denizli gibi bir şehir için bu rakamlar umut verse de yeterli değil. Ülkemiz jeotermal kaynak bakımından dünyada 7, Avrupa’da ise 1’inci sırada yer alıyor. Denizli ise; jeotermal kaynakların üzerine oturmuş bir kent. Jeotermal kaynak bakımından bu zenginliğimizi avantaja dönüştürmeli ve jeotermal kaynağın bulunduğu sahalarda sera yatırımlarına hız vererek yeni yatırımları bu sahaya yönlendirmeliyiz. Jeotermal akışkan kullanmak; ısıtma maliyetini düşürmekte ve yılın 11 ayında seralarda üretim yapma imkanı sağlamaktadır.

Dolayısıyla doğal ve yenilenebilir bir enerji olan jeotermalle Denizli, bırakın Türkiye’yi dünyada sera yatırımcılarının ilgisini çekecek potansiyeli barındırıyor. Ayrıca, jeotermal akışkanı sadece ısıtmada değil, elde edilecek enerji ile aşırı sıcak dönemlerde sera soğutmasında da kullanmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle Sarayköy, Gölemezli-Merkez Ova, Tavas gibi bölgelerimiz jeotermale dayalı seracılığın merkezi olabilir. Bunu gerçeğe dönüştürmek ise elimizde.”