Pamukkale’ye iki yeni aile sağlığı merkezi kazandırılıyor – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale’ye iki yeni aile sağlığı merkezi...

Pamukkale’ye iki yeni aile sağlığı merkezi kazandırılıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Mart 2024 Cuma - 11:07Güncelleme: 15 Mart 2024 Cuma - 11:09
Pamukkale’ye iki yeni aile sağlığı merkezi kazandırılıyor

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, sağlığa yönelik yatırımların sürdüğünü belirterek, Anafartalar Mahallesi’nde yapılan aile sağlığı merkezinin hizmete hazır hale geldiğini, Asmalıevler Mahallesi’ndeki aile sağlığı merkezin de ise çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İlçeye bağlı 61 mahallede ihtiyaca yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, sağlık alanındaki yatırımlardan olan ve iki büyük mahallede hızla yükselen aile sağlığı merkezlerinin vatandaşların önemli bir ihtiyacına cevap vereceğini ifade etti.

   

“İNŞAAT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

İlçenin nüfus yoğunluğuna sahip mahallerinden olan Anafartalar ve yakın mahallelerde yaşayan vatandaşlara hizmet verecek olan Pamukkale Belediyesi Anafartalar Mahallesi Ramazan Çelikkol Aile Sağlığı Merkezi’nin yapımı tamamlandı. 630 metrekare alana sahip sağlık tesisi, zemin, 1. kat ve terastan oluşuyor. 560 metrekare kapalı alana sahip olan merkezde, acil müdahale, aşılama ve bebek izleme, aile planlama, kan alma birimi ve muayene odaları bulunuyor.

MALİYETİ 10 MİLYON LİRA

Merkezin birinci katının ise Sağlıklı Hayat Merkezi olarak planlandığı, vatandaşların burada diyetisyen ve fizyoterapistler eşliğinde egzersizlerini yapabileceği belirtildi. 310 metrekare terasa sahip merkez bölge için büyük önem taşırken, yaklaşık maliyetinin de 10 milyon lira olduğu bildirildi. Merkezin yapım aşaması tamamlandığı, açılış içinse gün sayıldığı belirtildi.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ, CAMİ VE KREŞ BİR ARADA

Pamukkale Belediyesi Asmalıevler Mahallesi Gülsüm Serter 4-6 Yaş Grubu Kreş, Cami ve Aile Sağlığı Merkezi için 2 bin 45 metrekare alanda inşaat çalışmaları ise sürüyor. İkişer kattan oluşan ve 2 ayrı binanın yer aldığı projenin zemin+1 kattan oluşan A Bloğu’nda 4-6 Yaş Kreş ve Kur’an Kursu bulunuyor. Zemin katta 4 sınıfın yer aldığı projenin ilk katında oyun odası ve bekleme salonu da yer alıyor. Asansörle de çıkılabilecek olan diğer katta ise mutfak, yemekhane, uyku ve dinlenme odası, hikâye ve sinema odası ile Kur’an dersi odası bulunurken, binanın bahçe kısmında oyun parkı ve otopark alanı bulunuyor.

ÇALIŞMALARIN KISA SÜREDE BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

B Blok olarak planlanan bölümün de Aile Sağlığı Merkezi olarak hizmet vereceği kaydedildi. Burada 3 doktor odasının, gebe izleme odasının, aşı odasının, kan alma odasının ve acil müdahale odasının yanı sıra caminin de abdest alma bölümleri yer aldığı aktarıldı. Binanın 1. katının ise cami olarak kullanılacağı ifade edildi. İnşaat çalışmalarının kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiği dile getirildi.

“SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETTİK”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, ihtiyaç olan projelerle sorunlara çözüm ürettiklerini söyledi. Örki, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Eğitim, sağlık en önem verdiğimiz konular arasında başta geldi. İlçemizin geleceğine yatırım yapmayı önemsedik. Geçici değil, kalıcı çözümler üretmek istedik. Başardık da. Pamukkalemizi turizmden, kültüre, tarımdan, hayvancılığa, spordan, sağlığa her alanda marka şehir haline getirmek için mücadele ettik. Mücadelemiz için, gece gündüz demeden tüm ekibimizle birlikte çalıştık.

İlçemizin nüfus yoğunluğu en fazla olan mahallelerden olan Anafartalar Mahallesi’nde önemli bir sağlık yatırımıza imza attık. Pamukkale Belediyesi Anafartalar Mahallesi Ramazan Çelikkol Aile Sağlığı Merkezimizin yapımını tamamladık. Sağlık Bakanlığımıza devrini gerçekleştireceğiz. Yine nüfus yoğunluğu fazla Asmalıevler Mahallemizde de, büyük bir sağlık yatırımı yapıyoruz. Bu bölgede ihtiyaç olan kreş, aile sağlığı merkezi ve cami için de hayırsever Serter ailesinin katkıları büyük oldu. Pamukkale Belediyesi Asmalıevler Mahallesi Gülsüm Serter 4-6 Yaş Grubu Kreş, Cami ve Aile Sağlığı Merkezi’miz de, şu an yapımı büyük bir hızla devam ediyor. Pamukkalemizde ASM’ler hızla yükseliyor. Vatandaşımızın en çok ihtiyacı olan projelerle, sorunlarına çözümler üretmek istedik. Sağlık projelerimiz mahallelerimize şimdiden hayırlı olsun” dedi.