24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale’de öğrenciler engelli bireylerin yaşadığı zorlukları...

Pamukkale’de öğrenciler engelli bireylerin yaşadığı zorlukları deneyimledi

Haber Merkezi - 3 Aralık 2021 Cuma - 16:08 Pamukkale’de öğrenciler engelli bireylerin yaşadığı zorlukları deneyimledi

Pamukkale Belediyesi tarafından, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte öğrenciler, hem görme hem de yürüme engellilerin yaşadıkları zorlukları deneyimledi.

A- A+

Bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinliğe Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İncilipınar İlköğretim Okulu, Emsan İlköğretim Okulu 2. ve 3. sınıf öğrencileri, öğretmenleri ve velileri ile birlikte katıldı.

Etkinlikte öğrenciler tekerlekti sandalyeye oturarak yürüme engelli bireylerin yaşadığı zorlukları tecrübe etti. Engelli parkurlarında ayrıca öğrenciler, görme engelli bir bireyi anlamak için gözleri bağlı olarak bastonla yürümeye çalıştı. Etkinlikte çocuklar için ebru, kokulu taş boyama ve mangala oyunu stantları ve Pamukkale Belediyesinin yaz ve kış dönemlerinde engellilere yönelik açtığı ücretsiz kurslara katılan kursiyerlerin ürettikleri ürünlerin sergilenerek satış yapabildikleri sergi de yer aldı.

 

“BU FARKINDALIKLA DAHA DOĞRU YAKLAŞIMLARI OLACAK”

Etkinliğe katıla Örki de gözünü bantla kapatarak özel hazırlanan ve içinde engeller bulunan bölümde bastonla yürümeye çalıştı. Ardından tekerlekli sandalye ile yürüme engelli vatandaşların yaşadıkları zorlukları test etti. Her yıl engelliler gününü engelli vatandaşlarla bir araya geldiklerini kaydeden Örki, “Belediye olarak sadece 3 Aralık’ta değil, her günümüzde engelli vatandaşlarımızın farkındayız. Bu farkındalıkla her projemizde onların kullanımına uygun olmasına özen gösteriyor, ilçemizde yaşayan veya gelen her engelli vatandaşın sosyal yaşantısındaki sıkıntıların en aza indirgenmesi için özenle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu özel günde çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın herkesin birer engelli adayı olabileceğini göstermek istedik” dedi.

“HER GÜN DAHA ENGELSİZ OLSUN”

Belediye bünyesinde açılan ücretsiz kurslara gelen görme engelli kursiyerlerin ürünlerinin satışını yapabilmeleri için özel stant kurulduğunu dile getiren Örki, “El sanatları standımız da engelli kursiyerlerimizin ürettiği şaheserleri gördüm. Her el sanatları sergimizde fark ediyorum ki, her gün kendilerini biraz daha geliştiriyorlar. Bugün çocuklarımız ve engelli vatandaşlarımız bir arada çok güzel bir gün geçirdiler. Temennimiz odur ki, engelli vatandaşlarımız için her gün daha engelsiz olsun” diye konuştu.

ÖĞRETMEN VE VELİLERDEN TEŞEKKÜR

Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği’nde öğrencileriyle birlikte gelen öğretmen ve veliler Pamukkale Belediyesinin farkındalık etkinliğinden oldukça memnun olduklarını ifade etti. Sınıf öğretmeni Sadık Kart, “Pamukkale Belediyesinin düzenlemiş olduğu etkinliğe katıldık. Öğrencilerimize bir farkındalık oluşturmak amacıyla geldik. Belediyemizin kurmuş olduğu parkur ve eğlenmeleri için düzenlenen etkinlikler çok güzel. Bu konuları saatlerce ders olarak anlatsam bile bu kadar kalıcı ve etkili olamazdı. Bu duyarlılığından dolayı belediyemize teşekkür ediyoruz. Ülkemizde engelliler ile beraber yaşıyoruz, onlara yardımcı olmalıyız. Çocuklarımızın da bu bilinçle yetişmesi için bu tarz etkinliklerin yapılması çok güzel. İleride hepimiz birer engelli adayıyız. Biz çocuklarımıza sınıflarda, okullarda bunları anlatmaya çalışıyoruz bunun gibi etkinlikler ile de kalıcı hale gelmesi sağlanmış oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sınıf öğretmeni Şakir Tunçkın ise, “Pamukkale Belediyesi tarafından çok güzel bir etkinlik hazırlanmış. Sınıfımı getirdim. Çocuklarımız görme engellilerin ve yürüme engellilerin yaşadıkları zorlukları bizzat yaşadılar. Çocuklarımız bugünden sonra yaşantılarında engelli bir bireyle karşılaştıklarında nasıl bir yardımda bulunabileceğini anlamış oldular” dedi.

Öğrenci velisi İlkay Yenitürk, şunları söyledi:
“Gerçekten önemli ve başarılı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz, bu engelleri uygulamalı olarak bizzat yaşayınca daha anlamlı ve kalıcı oldu. Pamukkale Belediyemize böyle güzel bir çalışma gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum.”