28.02.2021, Pazar
1 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale’de el emekleri sanata dönüştü

Haber Merkezi - 21 Ağustos 2020 Cuma - 10:46 Pamukkale’de el emekleri sanata dönüştü

Pamukkale Belediyesi’nin, ilçede yaşayan kadın ve engellilere yönelik açtığı el sanatları ile ipek böceği kozasından çiçek yapma kursu tamamlandı.

A- A+

Pamukkale Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından ilçe genelindeki vatandaşlara yönelik açılan 8 ayrı daldaki kurslarda sona yaklaşıldı. Pamukkale Belediyesi’nin coronavirüs tedbirlerine uyarak hizmete aldığı yaz dönemi kurslarına ilgi yüksek oldu.

190 saat süren İpek böceği kozasından çiçek yapımı kursunu ziyaret eden Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, , burada kursiyerlerin yaptığı kağıt rölyef çalışmasına katıldı. Kadınlar İçin El Sanatları Kursu ise Fatih Mahallesinde açılırken, Örki burada da kursiyerlerle bir araya gelerek, ortaya çıkan eserleri inceledi. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, engellilerin katıldığı ve 190 saat süren el sanatları kursunu da ziyaret eden Örki, birbirinden özel eserleri ortaya çıkaran kursiyerlerle sohbet etti. Örki, ipek böceği kozasından çiçek yapımı, kadınlar için el sanatları kursu ve engelliler için el sanatları kursuna katılan ve başarıyla tamamlayan kursiyerlerin sertifikalarını bizzat teslim etti.

“EL SANATLARI ATALARIMIZIN MİRASIDIR”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, halkın her kesimine yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Başta el sanatları olmak üzere, yabancı dil kursları, işaret dili, diksiyon, halk oyunları ve ebru gibi dallarda yaz aylarını kapsayan yaz dönemi kursları açmıştık. Koronavirüs önlemlerini sıkı sıkıya aldığımız kurslar yavaş yavaş tamamlanıyor. Biz de kursiyerlerimizle bir araya gelerek onların ortaya çıkardığı eserleri görmek istedik. Kadınlar ve engelliler için açılan el sanatları kursunun yanında ipek böceği kozasından çiçek yapımı kursuna katılan kursiyerlerimizin el emekleri gerçekten görülmeye değer. Özellikle el sanatları öz kültürümüzde yerini alan ve bize atalarımızdan miras kalan bir uğraş. Halkımızın her kesimine yönelik faaliyetlerimiz var. Birçok dalda açtığımız kurslarımız gelecek dönemlerde de devam edecek. Kursiyerlerimiz daha sonraki dönemler de yine burada eğitimlerine devam edebilir. Eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerleri ayrı ayrı tebrik eder hayatlarında başarılar dilerim” dedi.