24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale’de çöp kamyonlarına koku önleme sistemi

Pamukkale’de çöp kamyonlarına koku önleme sistemi

Haber Merkezi - 25 Temmuz 2021 Pazar - 12:56 Pamukkale’de çöp kamyonlarına koku önleme sistemi

Pamukkale Belediyesi, çöp toplama kamyonlarına “koku önleme sistemi” kurarken, konteynerler de düzenli olarak yıkanarak çevreye kötü koku yaymasının önüne geçiyor.

A- A+

Pamukkale Belediyesi, çöp toplama hizmetlerinde yeni bir uygulama başlattı. “Koku önleme sistemi” adıyla hizmete sunulan yeni uygulama ile Pamukkale ilçesinde çöp toplama kamyonları ve çöp konteynerlerinden kötü koku yerine turunç kokusu yayılıyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmayla, çöp kamyonlarının arkasına konulan sistem konteynerlere aromatik koku sıkılarak, çevreye çöp kokusu değil turunç aromalı koku yayılması sağlanıyor. Ayrıca ekipler, çöp kamyonlarını ve konteynerlerini düzenli olarak yıkamaya ve dezenfekte etmeye devam ediyor. Yeni uygulama ile çöp konteynerlerinin çöp kamyonlarına boşaltma sırasında koku önleme sistemiyle etrafa kötü koku yayması engelleniyor.

yeni uygulamalardan Pamukkale halkı da oldukça memnun. Zeytinköy Mahallesi sakinlerinden Hasan Keklik, “Pamukkale Belediyesinin yaz aylarındaki çalışmaları Avrupa da bile yoktur. Çöp kamyonları ve konteynerleri güzel koku sıkıyor, bu da mahallemizin çöp kokmamasını sağlıyor. Yaz aylarında çöpler fazla kokar, bunları önlemek için Pamukkale Belediyesi konteynerleri de temizliyor, güzel koku sıkıyor. Belediye Başkanımız Avni Örki’ye mahallem adına teşekkür ederim” dedi.

Mahalle esnaflarından Nimet Dağ ise, “Daha önce gelen müşterilerimiz kokudan dolayı rahatsız olduklarını söylüyorlardı. Şimdi, belediyemizin temizlik çalışmalarından dolayı bu sorunlarımız oldukça azaldı. Pamukkale Belediyesi’ne ve Başkan Avni Örki’ye çok teşekkür ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

ÖRKİ: DENİZLİ’DE İLK KEZ UYGULANIYOR

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki de temizlik çalışmalarıyla ilgili açıklamasında, vatandaşların tüm şikayetlerini tek tek incelendiklerini belirterek, “Özellikle yaz aylarında çöp konteynerlerinden etrafa yayılan kötü koku şikayetleri çok fazla gelmeye başladı. Çöp konteynerlerinin kötü kokması ile ilgili olarak vatandaşlarımızın Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ilettiği şikayetler değerlendirildi. İlgili arkadaşlar ile birlikte bu konuda nasıl bir çözüm bulabiliriz diye değerlendirme yaparak kendi imkânlarımızla bir sistem oluşturuldu. Çöp kamyonlarının arka tarafına montajı yapılan mekanizmayla, çöpleri toplama boşaltma sırasında, konteynerlere aromatik koku sıkılıyor. Koku önleme sisteminin Türkiye’de bir iki tane örneği var. Denizli’de ise ilk olarak bu sistemi biz hayata geçirdik. Koku önleme sistemi, 27 adet çöp kamyonumuzda mevcut. Bu sistem sayesinde, artık ilçemizdeki çöp konteynerleri etrafa kötü koku yaymıyor. Koku önleme sistemi tüm kamyonlarımızda işlemeye başladı ve güzel koku ilçemizin tüm mahallelerine yayılıyor. Bu konuda emeği geçen mesai arkadaşlarımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.