08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale’de çevre günü etkinliği

Pamukkale’de çevre günü etkinliği

Haber Merkezi - 3 Haziran 2022 Cuma - 15:59 Pamukkale’de çevre günü etkinliği

Pamukkale Belediyesi tarafından ilkokul öğrencilerinin katılımıyla Türkiye Çevre Haftası’na özel bir program düzenledi.

A- A+

Seyir Tepesi Şehir Ormanı’nda düzenlenen programa Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, ilkokul öğrencileri, okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ

Geri dönüşümün önemini anlatan sergi, atık yağlardan sabun üretimi atölyesi, kompost çalışmaları, ipek böcekçiliği ile ilgili sergi açıldı. Etkinlik, Goncalı Seren Bayraktar İlkokulu öğrencilerinden Damla Gürsoy ve Efe Şevket Pelit’in anne ve babalara yönelik çevre günü mesajlarını içeren mektubun okumasıyla başladı. Osman Aydınlı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri çevre kirliliği ile ilgili tiyatro oyun sahneledi.

“SEYİR TEPESİ EN BÜYÜ TEMATİK ŞEHİR ORMANI PROJESİ”

Etkinlikte, öğrenci ve öğretmenlerle birlikte stantları gezen Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Bugün, içinde yaşadığımız güzel dünyamızın farkına varmamız için ilan edilmiş bir gün” dedi. Seyir Tepesi’nin en büyük tematik şehir ormanı projesi olduğunu dile getiren Örki, proje kapsamında 15 bin ağaç ve 100 binden fazla bitkiyi toprakla buluşturduklarını söyledi.

“YEŞİLİMİZ YOK EDİLMESİN”

Haberin DevamıReklam

Çevre denince temiz bir toprak ve havanın akla gelmesi gerektiği aktaran Örki, “Fabrikalar havayı kirletmesin. Araçların egzozundan dünyamızın havasını kirletici gazlar salınmasın. Topraklarımız kirletilmesin, yeşilimiz yok edilmesin. Evet sevgili kardeşlerim bu güzel dünyamız nasıl ki şimdi hep birlikte kullanıyoruz. Bizden sonra da bizim çocuklarımızla, torunlarımızla çok güzel bir çevre olarak kullanılsın istiyorum. Bugün burada güzel de bir mesaj verildi. ‘Nasıl olsa temizliyorlar.’ Belediyemizde 285 temizlik görevlisi arkadaşımız 55 tane araçla bayramda, tatilde, her gün hiç durmaksızın ilçemizin her bir sokağını, parkını temizliyorlar. Çöplerimizi etrafa değil çöp kutularının içerisine atalım. Ayrıştırma olarak koymuş olduğumuz istasyonlara plastik, kâğıt, metal, pil olarak ayrı ayrı atalım. Böylece çevremiz daha temiz olsun” dedi.

PLAKET VE HEDİYELER VERİLDİ

Etkinlik sonunda, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluş olan TÜBİSAD ile birlikte yürütülen, 2021-2022 öğretim yılı içerisindeki, “Öğrenciler AEEE Topluyor” kampanyasında en çok atık toplayan okul olan Osman Aydınlı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Aslan’a ve programa katkı veren ilkokullara plake, öğrencilere de hediyeler verildi.