27.02.2021, Cumartesi
6 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale’de bayat ekmekler hayvanlara mama oluyor

Haber Merkezi - 2 Şubat 2021 Salı - 14:56 Pamukkale’de bayat ekmekler hayvanlara mama oluyor

Pamukkale Belediyesince tarafından ilçe geneline yerleştirilen 750 bayat ekmek kutusunda toplanan ekmekler, sokak hayvanları ile Kocaçukur’daki kaz ve ördeklerin beslenmesine kullanılıyor.

A- A+

Pamukkale Belediyesi, ilçede bayat ekmeklerin çöpe atılmasını engellemek amacıyla 750 noktaya bayat ekmek toplama kutusu koydu. Kutularda biriken ekmekler Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince düzenli olarak toplanıyor. Toplanan bayat ekmeklerin bir bölümü sokak hayvanları ve Kocaçukur’daki kaz ve ördeklerin beslenmesinde kullanılırken, diğer bölümü de Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde olan Sokak Havanları Barınağı’na teslim ediliyor.

“EKMEKLER ÇÖP OLMUYOR”

ülkemizde bir günde yaklaşık 6 milyon ekmeğin, yılda ise 2,1 milyar adet ekmeğin çöpe gittiğine vurgu yapan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki,  “Ülkemizde maalesef ekmek israf çok yüksek boyutlarda. Pamukkale Belediyesi ilçemizde bu israfın önüne geçmek için önemli bir uygulamaya hayata geçirdi. İlçemizde 2020 yılında sayısı 750’ye ulaşan bayat ekmek kutuları ile hem farkındalık yaratmak, hem de ekmeklerin çöpe gitmesini önlemeyi hedefliyoruz. Bu kutularda toplanan bayat ekmekleri, sokak hayvanları ile Pamukkale’mizin güzelliğine güzellik katan Kocaçukur’da bulunan kaz ve ördeklerin beslenmesinde kullanıyoruz. Kalan miktarı da Büyükşehir Belediyemizin himayesinde olan Sokak Havanları Barınağımıza teslim ediyoruz. Vatandaşlarımızdan evlerindeki bayat ekmekleri çöpe atmayarak kendilerine en yakın bayat ekmek kutusuna bırakmaları konusunda duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Hepimizin hedefi, israfı azaltarak emeğimizin boşa gitmesini engelleyerek, mili ekonomimize destek olmak” diye konuştu.