12.05.2021, Çarşamba
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale’de Aile Sağlık Merkezleri’ne atık ilaç...

Pamukkale’de Aile Sağlık Merkezleri’ne atık ilaç kutusu

Haber Merkezi - 5 Mayıs 2021 Çarşamba - 11:50 Pamukkale’de Aile Sağlık Merkezleri’ne atık ilaç kutusu

Pamukkale Belediyesi tarafından başlatılan yeni uygulamayla, tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçlar için Aile Sağlık Merkezleri’ne atık ilaç toplama kutuları konuldu.

A- A+

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 30829 sayılı ‘Sıfır Atık Yönetmeliği’ kapsamında Pamukkale Belediyesi çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, atık ilaçların çöpe veya kanalizasyona atılması sonucu ekolojik dengenin zarar görmesini önlemek amacıyla Pamukkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde bulunan Aile Sağlık Merkezleri’ne atık ilaç kutuları bırakıldı. İlçede yaşayan vatandaşlar son kullanma tarihi geçmiş ilaçları, en yakın sağlık ocağındaki Atık İlaç Toplama Noktası’na bırakabileceği, böylece hem doğanın hem de insan sağlığının korunmasına katkı sağlanacağı kaydedildi.

“ATIKLARIN AYRIŞTIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Sıfır atık yönetmeliği ile ilgili her konuya özen gösterdiklerini ifade eden Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, atık yönetimi ve geri dönüşümün büyük önem taşıdığını belirtti. Örki, “Atıkların ayrı ayrı toplanması, en az geri dönüşüme kazandırılması kadar önemli. Bu konuda evsel atıkların toplanması hizmetlerinin yanında geri dönüşümle yeniden kazandırılacak olan atıkları ayrı toplamak için bir çok projeyi hayata geçirdik. Bunlardan biri de atık ilaç toplama noktaları. İlçemizdeki 38 Aile Sağlığı Merkezi’ne bırakılan atık ilaç kutuları, vatandaşlarımızın kullanmadığı ya da tarihi geçmiş olan ilaçların ayrı toplanmasına imkan verecek. Pamukkaleli vatandaşlarımızdan ricamız tarihi geçmiş ilaçları en yakın Aile Sağlığı Merkezi’ndeki atık ilaç kutusuna bırakmaları. Bu ilaçlar periyodik olarak toplanarak mevzuata uygun şekilde lisanslı firmalar tarafından bertaraf edilecek. Biz geleceğe daha temiz ve yaşanabilir bir Pamukkale bırakmak için her konuda önemli çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” dedi.