29.11.2022, Salı
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Seyr-i Bilim Şenliği başladı

Pamukkale Seyr-i Bilim Şenliği başladı

Haber Merkezi - 29 Eylül 2022 Perşembe - 15:34 Pamukkale Seyr-i Bilim Şenliği başladı

Pamukkale Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen ve üç gün sürecek olan “Seyr-i Bilim Şenliği” başladı.

A- A+

Pamukkale Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) iş birliğiyle eğlenerek öğrenmeyi amaçlayan “Seyr-i Bilim Şenliği” başladı. Etkinliğin açılış programına Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Ekici, PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof Dr İzzet Kara, proje yürütücüsü Dr Merve Kocagül, atölye çalışmalarına gelen öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar katıldı.

 

Seyr-i Bilim Şenliği proje yürütücüsü Dr. Merve Kocagül, açılıştaki konuşmasında, “Bu etkinliklerde Türkiye yeterlilikler çerçevesinde yer alan sekiz temel yetkinlik alanına uygun farklı bilim disiplinlikleri bağlamında hazırladık. Eğlenerek öğrenilecek bu etkinliklerde toplumun bilim okur yazarlılığını geliştirmeyi de amaçlıyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme motivasyonunu artırmayı, deneyimleyecekleri farklı bilim disiplinliklerine yönelik ilgilerini geliştirmeyi ve bu yolla bilim toplum etkileşimine yönelik farkındalık kazanımına teşvik etmeyi de amaçladık” dedi.

PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof Dr İzzet Kara ise, en renkli projeye tanıklık ettiğini belirterek, “Bu proje, toplumumuzun gelecekteki temsilcileri olarak gençlerimizin bilimle buluşması ve hayatlarının her aşamasında bilime yer vermesine vesile olacaktır. Umarım bundan sonraki projelerde, bu projeyi örnek alır” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki de projeyle bilimin, sanatın, eğitimin önemini bir kez daha vurguladıklarını, etkinlikle Seyir Tepesi’nin bilim tepesine dönüştüğünü söyledi. Örki, şunları kaydetti:

“Bilim hayatımızın her alanında bize yardımcı oluyor. Bizim de gayemiz bilimi sadece öğrencilere hitap eden bir alan olmaktan çıkartıp, 7’den 77’ye toplumun her kesimiyle buluşturmaktı. Otuza yakın standımızı gezdiğimizde, katılımcılarımızla bir araya geldiğimizde ilk günden bunu başardığımızı görüyoruz. Stantlarımızı gezdikçe yeni vizyonlara ve yeni misyonlara sahip olacaksınız, kendi hayal gücünüzü geliştireceksiniz. Şu evrende henüz keşfedilmemiş, henüz icat edilmemiş her ne varsa onu sizler keşfedecek, icat edeceksiniz. Eminim, sizlere yürekten inanıyorum aranızdan yeni yeni bilim insanları çıkacak. Bu projelerinde desteğiyle, sizleri yetiştiren öğretmenlerimizin gayretleriyle, size verilen hedefler doğrultusunda derslerinizi çok daha iyi çalışmanızla, biz büyükler aranızdan o yeni bilim insanlarını çıktığına hep birlikte şahit olacağız. İnşallah bu projemizin sizlerin ve ülkemizin geleceğine katkılar sunmasını temenni ediyorum.”

Etkinlik, her yaşa hitap eden atölye çalışmaları ve çalıştaylar ile 1 Ekim Cumartesi gününe kadar devam edecek.