01.12.2021, Çarşamba
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesinden Pamuk Eller Üretiyor projesi

Pamukkale Belediyesinden Pamuk Eller Üretiyor projesi

Haber Merkezi - 5 Kasım 2021 Cuma - 18:37 Pamukkale Belediyesinden Pamuk Eller Üretiyor projesi

Pamukkale Belediyesinin “Pamuk Eller Üretiyor” projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile GEKA’nın destekleriyle hayata geçirilecek.

A- A+

Yeterli ölçüde değerlendirilemeyen ve katma değer açısından eksik kalan ürünlerin dezavantajlı kadınlar aracılığıyla yüksek katma değer elde etmesinin amaçlandığı “Pamuk Eller Üretiyor” projesinin protokolü Vali Ali Fuat Atik, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki tarafından imzalandı.

“KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Konuyla ilgili bilgi veren Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Pamuk Eller Üretiyor” sloganıyla bir proje hazırladıklarını, gerçekleşmesini sağlamak üzere de Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 2021 Yılı Sosyal Gelişimi Programı kapsamında protokolü imzaladıklarını belirtti. Örki, şunları kaydetti:

“Pamukkale ilçemizde tarım ürünler konusunda ucu alınmaz bir konumda. İlçemiz de tarımla uğraşan,dezavantajlı kadınlarımız ile kendisi ya da aile bireylerinden biri engelli olan kadınlarımızın ürettiği ürünlere katma değer katmak için eğitimler de sağlayacağız. Eğitimler ve altyapı çalışmalarından sonra kadınlar kooperatifi kurulacak, belediyemiz yürütücü pozisyonunda olacak. 8 ay içerisinde alt yapı ve üst yapı çalışmalarını tamamlamış olmayı hedefliyoruz. İlçemizdeki yetiştirilen tarım ürünlerinin kurutulması, paketlenmesi, farklı aromatik tatlar ortaya koyulması bu ürünlerin uluslararası piyasaya pazarlanması konusunda ciddi bir çalışmaya imza atmak arzusundayız. Dezavantajlı kadınlarımızın yetiştirilmesi, onlara farklı vizyonlar oluşturulmasını amaçlıyoruz. Umuyorum ki çok kısa süre içerisinde yüz güldüren haberlere imza atmış oluruz.”

PROJENİN AMACI

Pamuk Eller projesi ile Pamukkale ilçesinde geleneksel yöntemler ile tarımsal üretim yapan dezavantajlı kadınların ürettikleri ürünlerine katma değer kazandırılacak. Bu amaç doğrultusunda, Pınarkent Mahallesi’nde atıl durumda olan eski belediye binası düzenlenerek, endüstriyel mutfak ve paketleme tesisi kurulup Pamukkale Kadın Üretim Merkezi PAKÜM oluşturulacak. Oluşturulan bu merkezde kadınların yenilikçi pazarlama yöntemleri ve e-ticaret gibi konuların yanı sıra ürün senaryosu, sosyal medya dili, kurumsal kimlik kazanma ve katma değeri yüksek ürün elde etme konularında eğitimler almaları sağlanacak. Proje sonucunda katılımcı olan 50 kadının eğitimler sonrası bir kadın kooperatifi oluşturması hedefleniyor. Pamukkale Belediyesi üretilen ürünlerin satışı kısmında da kadın katılımcıların destekçisi olacak.