29.11.2022, Salı
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesinden atık yağ getirene hediye

Pamukkale Belediyesinden atık yağ getirene hediye

Haber Merkezi - 15 Nisan 2021 Perşembe - 15:49 Pamukkale Belediyesinden atık yağ getirene hediye

Bir litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirletmesinden yola çıkan Pamukkale Belediyesi, ilçe genelinde hediyeli atık yağ toplama kamyanyasını sürdürüyor. Pamukkale Belediyesi “her şey küçük bir adımla başlar” diyerek, evlerinde kullandıkları atık yağları mahalle muhtarlıklarında oluşturulan depolama merkezlerine getirenlere hediye veriyor.

A- A+

Bitkisel atık yağların toplanması ile ilgili ÇEVSA Bitkisel Atık Yağ Toplama ve Geri Dönüşüm ile sözleşme imzalayan Pamukkale Belediyesi, “her şey küçük bir adımla başlar” sloganıyla farkındalık oluşturuyor. İlçe sınırları içinde yaşayan vatandaşların evlerinde kullandıkları bitkisel yağları, lavobalara ve toprağa dökmek yerine mahalle muhtarlıklarında bulunan atık toplama merkezlerine getirmeleri halinde, 5 litrelik atık yağa karşılık 750 ml’lik sıvı deterjan hediye ediliyor.

“GELECEĞİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Çevre ve doğa dostu projeler hazırlayarak, teşvik edici hediyelerle farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Biz çevremizi ve doğamızı korumak için önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Bu projelerden biri de bitkisel atık yağların toplanması. Belediye olarak, bitkisel atık yağları toplayarak, bu yağların doğaya bırakılmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Biliyoruz ki, 1 litre kullanılmış yağ, 1 milyon litre içme suyunu yani 15 kişinin bir yılda kullanabileceği suyu içilmez hale getiriyor. Aynı zamanda, denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, buralarda yaşayan canlı türlerine zarar veriyor. Bu bilinçle, ilçemizde bitkisel atık yağları toplayarak su kaynaklarımız dahil çevre ve doğamızı korumaya devam ediyoruz. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını sağlamak, teşvik etmek için, evlerinde kullandıkları bitkisel atık yağları biriktirerek, muhtarlıklarımızda bulunan atık toplama merkezlerine getirmeleri halinde hediye veriyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam

Örki, Pamukkale’de açılan yeni işletmelere bitkisel atık yağlarını lavaboya dökmeme şartı da getirdiklerini belirterek, “İlçemizde işyeri açma ruhsatı alacak işletmelerimize, belediyemizin sözleşme yaptığı lisanslı geri dönüşüm firmalarıyla anlaşma şartı koyduk ki; böylece bitkisel yağların suya karışmasını önlemeyi hedefledik” diye konuştu.

VATANDAŞLAR İLGİ GÖSTERİYOR

Pamukkale Belediyesi’nin farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı bitkisel atık yağ projesine vatandaşların ilgisi de giderek artıyor. Evlerinde biriktirdikleri bitkisel atık yağları mahalle muhtarlıklarına getirenlerin sayısının gün geçtikçe artmaya başladığını söyleyen Siteler Mahallesi Muhtarı Derya Gökdoğan, şunları söyledi:

“Pamukkale Belediyemizin bitkisel atık yağ kampanyası gerçekten çok güzel. Kullanılmış bu yağları evlerimizde lavabolarımıza dökersek tıkanmaya yol açıyor. Toprağa karışınca da sularımızı kirletiyor. Bizlere atık yağlarını getiren vatandaşlarımız bu kampanyadan oldukça memnun. Buradan mahalle halkıma ve tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Evlerimizde kullandığımız atık yağlarımızı lavabolarımıza dökmeyelim. Muhtarlıklara getirerek geri dönüşüme kazandıralım. Pamukkale Belediye Başkanımız Sayın Avni Örki’ye böyle bir kampanya başlattığı için teşekkür ediyoruz.”

Topraklık Mahallesi Muhtarı Mehmet Alkapar da uygulamanın atık yağlarla yaratılan kirliliği önlediğini, vatandaşların ilgisinin giderek arttığını söyleyerek, Örki’ye teşekkür etti.