07.03.2021, Pazar
7 °C / 14 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale Belediyesinde deprem tatbikatı

Haber Merkezi - 10 Şubat 2021 Çarşamba - 17:14 Pamukkale Belediyesinde deprem tatbikatı

Pamukkale Belediyesi, olası bir depreme hazırlık amacıyla personelin de katılımı ile tahliye tatbikatı gerçekleştirdi.

A- A+

Pamukkale Belediyesi YSE ana hizmet binasında gerçekleşen deprem tahliye tatbikatına Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali Etiz, Afet Acil Durum Yönetimi Şube Müdürü Doğan Tufan, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri, belediye ve vatandaşlar katıldı.

“PAMUKKALE BELEDİYESİ AFETLERE HER AN HAZIR”

Tatbikatla ilgili açıklama yapan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İçişleri Bakanlığının 2021 yılını Türkiye’de Afet Eğitim Yılı ilan etmesinin ardından belediye olarak hemen harekete geçtiklerini bildirdi. Bu kapsamda gerçekleştirdikleri deprem tahliye tatbikatını bizzat takip ederek, sirenleri çalan Örki, şunları söyledi:

“Allah vermesin ama bir depremle, yangınla, bir afetle karşılaşıldığında bizim personelimizin dimdik ayakta kalabilmesini sağlamamız gerekiyordu. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıldan bu güne kadar birçok eğitim verildi. Şu anda eğitim süreçlerimizin 9. aşamasına geçiş yapmış durumdayız. 25 kişiden oluşan arama kurtarma gönüllüsü personelimiz eğitimlerini sürdürüyorlar. Bugün itibariyle de herhangi bir depremle, bir afetle karşılaştığımızda neler yapmamız gerektiğini belirlemiş olduk.”

Tatbikat belediye personeline önceden bildirilen saatten öne çekerek, personel ve vatandaşların gerçek bir acil durum karşısında nasıl hareket edeceğini bizzat görmek istediklerini ifade eden Örki, “Olası bir afet sonrasında, korunması gereken, öncelikle can güvenliğimiz, bize emanet edilmiş olan evraklarımızın güvenliğini nasıl sağlayacağımızı görmüş olduk. Hazırlıklı olduğumuzu görüyorum” diye konuştu.

“AFET SONRASI İLK 6 SAAT ÖNEMLİ”

Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali Etiz ise, Kamu kurumlarında çalışan personelin deprem anında neler yapması gerektiğini bilmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Afet sonrası ilk 6 saatlik zaman diliminde yaptıklarımız gerçekten önemli. Bunun için, afet eğitimleri önemli. Bugün burada afet farkındalık eğitimi verdik. Belediye Başkanımıza da bu fırsatı verdiği için çok teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

TATBİKATA KATILAN VATANDAŞLARDAN TEŞEKKÜR

Pamukkale Belediyesinin 2021 yılı Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında gerçekleştirdiği deprem tatbikatına habersiz katılan vatandaşlar da, belediyenin farkındalık çalışması için teşekkür etti. Belediyedeki işlemleri sırasında siren sesini duyan Mehmet Hanefi Göktaş, ilk olarak heyecanlandığını ve anlam veremediğin, ancak belediye personelinin bilinçli yaklaşımıyla telaş yapmadığını ifade belirtti.