18.01.2021, Pazartesi
-1 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale Belediyesi pandemiden etkilenen esnaftan kira almayacak

Haber Merkezi - 5 Ocak 2021 Salı - 17:37 Pamukkale Belediyesi pandemiden etkilenen esnaftan kira almayacak

Pamukkale Belediyesi’nin 2021 yılı ilk meclis toplantısı yapıldı. Denetim Komisyonu üyelerinin belirlendiği toplantıda Pamukkale Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü kurulması ile belediyenin kiracısı olan ve pandemiden etkilenen 34 işyerinden kira alınmaması kararlaştırıldı.

A- A+

Pamukkale Belediye Meclisi yeni yılın ilk haftasında Ocak ayı toplantılarını gerçekleştirdi. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin başkanlığında toplanan mecliste 2020 yılının hesap, kayıt ve işlemlerinin denetiminde görev yapacak olan Denetim Komisyonu üyeleri seçildi. Gizli oylama ile yapılan seçim sonunda komisyona Birtan Şahan, Hüseyin Kaya, Işık Yalçın, İlmi Köse ve Süleyman Sırrı Kaya seçildi.

DENİZLİ KEKİĞİ TESCİLLENDİ

Meclis toplantısındaki konuşmasında dünyada kullanılan kekiğin yüzde 75’i Denizli’de üretildiğini hatırlatan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, bunun büyük bölümünün de ilçede üretildiğini aktardı. Örki, “Ama bu ürün İzmir Kekiği olarak biliniyor. Bu konuya büyük önem veriyoruz. Bu nedenle bir süredir yapılan çalışmalar sonunda coğrafi işaret almak için Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığımız başvuru sonuç verdi. Denizli Kekiği adıyla tescil edilen ürünün patent ilanı 3 ay askıda kalacak. Sonrasında resmi işlemler tamamlandığında artık kekik Denizli Kekiği olarak tescil edilmiş olacak. Bu da ürünün pazarlamasında Denizli adını küresel pazarda önemli bir yer edindirmiş olacak” dedi.

YENİ MÜDÜRLÜK KURULDU

Pamukkale Belediye Meclisi’nde gündeme gelen konulardan biri de yeni bir müdürlük kurulması oldu. Toplatıda kabul edilen teklifle birlikte Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, Pamukkale Belediyesi bünyesindeki 21’inci müdürlük oldu.

KİRACILARA DESTEK

Öte yandan Ocak ayı meclis toplantısında Pamukkale Belediyesi’nin kiracılarına yönelik destek kararı alındı. Buna göre belediyenin kiracısı olan ve pandemi nedeniyle faaliyetlerine ara veren 34 işyerinden tekrar faaliyete geçene kadar ya da yeni bir genelge yayınlanana kadar kira alınmayacak. Yine pandemiden dolayı işleri bozulan ve faaliyetlerine devam eden 16 firmanın ise kira bedellerinde yüzde 50 indirime gidilmesi kararlaştırıldı.

MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONUNDA GÖREV DAĞILIMI

Ayrıca 2020 yılı Kasım ayında alınan kararla kurulan ve deprem konusunda çalışmalar yapacak olan Meclis Araştırma Komisyonu’nda görev dağılımı da yapıldı. Komisyon Başkanlığı Rahmi Taşdan getirilirken, Recep Uzunca başkanvekili oldu. Erkan Tıkıroğlu, Kerem Karalp ve Şeyma Değirmenci de üye olarak komisyonda görev yapması kararlaştırıldı.