04.03.2021, Perşembe
5 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale Belediyesi kendi çiçeğini yetiştiriyor

Haber Merkezi - 7 Şubat 2021 Pazar - 13:48 Pamukkale Belediyesi kendi çiçeğini yetiştiriyor

Pamukkale Belediyesi yaptığı yatırımla faaliyete aldığı serada, ilçe genelinde kullanılan süs bitkilerinin üretimini gerçekleştiriyor.

A- A+

İlçede bulunan yeşil alan, park ve refüj gibi alanları güzelleştirmek için her yıl on binlerce çiçek ve süs bitkisi kullanılan Pamukkale Belediyesi, 2018 yılında yaklaşık 450 dekar olan park ve bahçelerden oluşan yeşil alanda kullanılan çiçek ve bitkiler için yaklaşık 8 milyon liralık harcama yaptı. 2020 yılına gelindiğinde 1100 dekara ulaşan alan için yaklaşık 2 milyon liralık yatırım yapıldı. Yapılan açıklamada, serada sadece bitki üretiminin yanı sıra, daha az su isteyen lavanta, biberiye, gül, kekik, adaçayı, mercan köşkü gibi bitkileri üreterek tasarruf sağlandığı belirtildi.

“HEM ÜRETİMDE HEM SULAMADA TASARRUF”

hem ilçede yaşayanlar için hem de ilçeye gelen ziyaretçilerin göz zevklerine hitap edebilmek için tüm ilçeyi baştan aşağı mevsimine uygun çiçeklerle süslediklerini kaydeden Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, aynı zamanda tasarruf da ettiklerini ifade etti. Örki, “Belediyemiz hem doğa ve çevre dostu bir belediye olarak, şehrimizi güzelleştirmek adına gerçekleştirdiğimiz çiçek ve süs bitkilerinin çoğunu seramızda yetiştiriyoruz. Aynı zamanda su tasarrufu sağlamak adına az su isteyen bitki ve çiçek ekimi gerçekleştiriyoruz” dedi. Yaşanan kuraklığa dikkat çeken Örki, “Yerel yönetim olarak sudan tasarruf sağlayarak, geleceğe yatırım yaptık. Lavanta, biberiye, gül, kekik, adaçayı, mercan köşkü gibi bitkileri kendi seramızda üretirken, ilçemiz genelinde peyzaj çalışmalarında kurak peyzaja ağırlık veriyoruz. En önemlisi de, arazözle ya da hortumla sulama yerine otomatik sulama sistemlerini yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Sadece bugünü değil yarını da düşünen bir yerel yönetim olarak, daha güzel bir gelecek için bugünden önlem almaya devam ediyoruz” diye konuştu.