21.03.2023, Salı
9 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesi karasinekle mücadelesini sürdürüyor

Pamukkale Belediyesi karasinekle mücadelesini sürdürüyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Mayıs 2022 Salı - 13:31Güncelleme: 25 Mayıs 2022 Çarşamba - 11:32
Pamukkale Belediyesi karasinekle mücadelesini sürdürüyor

Pamukkale Belediyesi, ilçede karasinekle mücadelesini sürdürüyor. Bu mücadelede yapışkan ip kullanılıyor.

Pamukkale Belediyesi, özellikle yaz aylarında önemli bir problem olarak ortaya çıkan karasinekle mücadele çalışmasını sürdürüyor. Yapışkan ip uygulamasıyla ilçede hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara ücretsiz hizmet sunuluyor.

Belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçede bulunan yaklaşık 2 bin 500 besihaneyi tek tek dolaşarak ücretsiz olarak yapışkan ip uygulamasında bulunuyor. Her yıl nisan ayında başlayan mücadele çalışmaları, kasım ayının sonuna kadar sürdürülüyor ve ekipler bu aylarda 10 günde bir tüm besihaneleri dolaşarak ipleri yeniliyor, gübre atıklarının olduğu bölgelerde ilaçlama çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Haberin DevamıReklam

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, ilçedeki 61 mahalleden 31’inde tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığına dikkat çekerek, “Turizmle adı ön plan çıkan Pamukkalemizde tarım ve hayvancılıkta da ön planda. Tarım alanında kekik, lavanta, nar, ayva ile ünlü olan ilçemiz de hayvancılıkta ön plandadır. İlçe genelimizde, 2022 yılı rakamlarına göre yaklaşık 20 bin büyükbaş hayvan, 38 bin civarında da süt üretimi sağlayan küçükbaş hayvan, 2 bin 500’ü aşkın besihane bulunuyor. Pamukkale Belediyesi olarak, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından olan karasinekle mücadeleye ücretsiz destek vermeye devam ediyoruz. Hem çevre hem de hayvan dostu olan uygulamamızı sürdüreceğiz. Halkımızın her kesiminin olduğu gibi besicilikle uğraşan vatandaşlarımızın da her zaman yanlarında olacağız” açıklamasını yaptı.

Pamukkale Belediyesi tarafından yıllardır uygulanan karasinekle yapışkan iple mücadele, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin “2021 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması”nda Sağlıkçı Çevre kategorisinde jüri özel ödülüne layık görülmüştü.