27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesi, en çok elektronik atık...

Pamukkale Belediyesi, en çok elektronik atık toplayan olmak için yarışacak

Haber Merkezi - 11 Temmuz 2021 Pazar - 14:19 Pamukkale Belediyesi, en çok elektronik atık toplayan olmak için yarışacak

Pamukkale Belediyesi, yerel yönetimler arasında düzenlenen elektronik atık toplama yarışmasında ilk sırayı almak için mücadele edecek.

A- A+

Kısa adı TÜBİSAD olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği, atık toplama konusunda farkındalık oluşturmak için “Belediyeler Arası E-Atık Toplama Yarışması” düzenledi. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Toplama Yarışması’na ilçe belediyeleri katılabiliyor. Nüfus yoğunluğunun baz alındığı oranda elektronik atık toplayan belediyeler belirlenerek, ilk 3 belediyeye çeşitli hediyeler verilecek.

Pamukkale Belediyesi de 11 ilçe belediyesinin yer aldığı kategoride en az 3 bin 570 kilogram atık toplayarak dereceye girmeyi hedefliyor. 1 Temmuz’da başlayan ve 1 Eylül’de sona erecek yarışma için Pamukkale Belediyesi, ilçede yaşayanları destek vermeye çağırdı.

Vatandaşlar, kullanmadıkları elektrikli ve elektronik eşyaları mahalle muhtarlıklarında bulunan elektronik atık kutlularına, 20’den fazla noktada bulunan mobil atık getirme merkezlerine, belediye hizmet binalarına bırakabilecek. Ayrıca 444 9 220 nolu telefondan Temizlik İşleri Müdürlüğüne ulaşarak evlerinden alınmasını isteyebilecek. Yarışmada, kullanılmayan ve atıl durumda olan televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, tost makinesi, bilgisayar, telefon, radyo ve benzeri elektronik eşyalar değerlendirmeye alınacak.

“SIFIR ATIK KONUSUNU ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, sıfır atık konusunda önemli çalışmalara yaptıklarını, geleceğe daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için Sıfır Atık Yönetmeliği uyarınca yapılması gereken ne varsa yaptıklarını belirtti. Örki, sözlerine şunları ilave etti:

“Günümüzde elektronik atıkların ayrı toplanması da çok önemli. 2020 yılında ilçemizde yaklaşık 3 bin kilograma yakın elektronik atık toplandı. Bu yıl bu atıkları toplayan kuruluş teşvik amaçlı bir yarışma düzenledi. Pamukkale ilçesi olarak en az 3 bin 570 kilogram atık toplayarak bu konuda ne kadar duyarlı olunduğunu göstermek istiyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımızdan isteğimiz kullanmadıkları elektronik eşyaları muhtarlıklarımızda bulunan noktalar, atık getirme merkezlerine ya da belediyemizin hizmet binalarına getirmeleri. Getirme imkanları yoksa belediyemizi 444 9 220nolu telefonu aradıklarında biz ekiplerimizi göndererek bu atıkları evlerinden aldırabiliriz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da vatandaşlarımız duyarlılık gösterecektir. Buna inancım tam. Gelecek nesillere daha güzel bir Pamukkale bırakmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”