06.03.2021, Cumartesi
7 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu

Pamukkale Belediyesi ekiplerinden sivrisinekle mücadele için ilaçlama çalışması

Haber Merkezi - 9 Şubat 2021 Salı - 12:49 Pamukkale Belediyesi ekiplerinden sivrisinekle mücadele için ilaçlama çalışması

Pamukkale Belediyesi, sivrisinekle mücadele çalışması kapsamında ilçe genelindeki ilaçlama çalışmasını sürdürüyor.

A- A+

Pamukkale Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, kış aylarında sivrisineklerin yaşamlarını sürdürdüğü rögarları sıcak sisleme yöntemiyle ilaçlama çalışmasında bulunuyor. Kimyasal olmayan, çevreye ve diğer canlılara zarar vermeyen ürünle sisleme şeklinde uygulanan ilaçlama sayesinde sivrisineklerin çoğalmasının önüne geçildiği belirtildi.

5 araç ve 10 kişilik ekiple yapılan çalışmalarla, ilçe genelinde sayıları 40 bini bulan rögar kapaklarının düzenli olarak ilaçlandığı ifade edildi.Ayrıca, sivrisinek larvasının oluşabileceği evlerin bodrumları ile süs havuzları, su birikintileri, sulama kanalları ve benzeri yerlerde biyolojik larvasit ilaçlaması gerçekleştirildiği kaydedildi. İlçe genelinde belirlenen bine yakın noktada düzenli olarak yapılan çalışmalarla larvaların sivrisineğe dönüşmesi engellendiği, diğer canlılara zarar vermeyen larvasit uygulandığı yerde 40 güne kadar etkili olmasına rağmen, ekipler tarafından düzenli olarak kontrol edildiği bildirildi. Yeni larva oluşma noktaları tespit edilmesi halinde buralar sisteme eklenerek düzenli ilaçlama yapılma planlamasına alındığı açıklanırken, İlçe genelindeki 61 mahallede belirlenen noktalar ayda 2 kez ilaçlanarak vatandaşların yaz aylarında sorun yaşamasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

“HALKIMIZIN MUTLULUĞU İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İlçe genelinde sağlık için çalışmalar yapıldığını söyleyen Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Sivrisinek sorununun oluşmaması için gerekli önlemleri şimdiden alıyoruz” dedi. Örki, “Ekiplerimiz aralıksız çalışmalarına devam ediyor. Kışın sıcak sisleme ve larva ile mücadele yöntemleri sivrisineklerin çoğalmasını önleniyor. Ekiplerimiz bu mücadele ile vatandaşlarımızın yaz aylarını sivrisinek sorunu yaşamadan geçirmesini sağlıyor. Pamukkale Belediyesi olarak hedefimiz halkımızın mutlu bir yaşam sürmesini temin etmek. Bunun için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.