Pamukkale Belediyesi, Alzheimer hastalarına servisli hizmet sunuyor – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesi, Alzheimer hastalarına servisli hizmet...

Pamukkale Belediyesi, Alzheimer hastalarına servisli hizmet sunuyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Mart 2024 Pazartesi - 15:18Güncelleme: 18 Mart 2024 Pazartesi - 15:18
Pamukkale Belediyesi, Alzheimer hastalarına servisli hizmet sunuyor

Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi, Alzheimer hastalarına umut oluyor. Hastaların merkeze ulaşımı Pamukkale Belediyesinin sağladığı servis olanağıyla gerçekleşiyor.

Geçen yıl mayıs ayında hizmete alınan Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi, 950 m²’lik alan içerisinde hizmet veriyor. Merkezde bekleme salonu ve fuaye alanı, yönetim, toplantı odası ve sekretarya, hasta yakınlarına yönelik aktivite odaları, gerontolog odası, grup terapi odası, hemşire odası, hasta dinlenme odaları, egzersiz odası, hastalara yönelik aktivite odaları, mutfak, yemekhane ve kiler bulunuyor.

 

Alzheimer rahatsızlığı bulunan koca çınarların ağırlandığı merkezde, sosyal hizmet uzmanı, hemşire, paramedik ilk ve acil yardım uzmanı, psikolog, sosyolog, fizyoterapist, ergoterapist, diyetisyen, el sanatları öğretmeni, müzik öğretmeni, spor öğretmeni görev yapıyor.

SERVİS OLANAĞI DA VAR

Evlerinden uzman ekip tarafından servisle alınarak merkeze getirilen Alzheimer hastaları, merkezde zihinsel aktiviteler, psiko-motor aktiviteler, fiziksel egzersizler yaparken, onlar için kuşaklararası iletişim aktiviteleri, kültür sanat aktiviteleri, müzik ritim aktiviteleri, özel gün aktiviteleri, bahçe uğraşları, paylaşım saati aktiviteleri ve sosyo-kültürel geziler gerçekleştiriliyor.

İlkokul ve lise öğrencileriyle sık sık bir araya gelen hastalar için her hafta farklı etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklere aileleri de davet edilerek, Alzheimer hastalığı ile farkındalık oluşturuluyor.

Başvuru almayı sürdüren Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi, bugüne kadar 150 hastaya hizmet verdi. Hala merkezden 65-70 Alzheimer hastasını hizmet almaya devam ediyor.Merkeze başvuru yapmak için www.pamukkale.bel.tr adresi ile 444 9 220 nolu telefondan detaylı bilgi alınabiliyor.

ÖRKİ: ALZHEİMER MERKEZİ HAYALİMİZDİ

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Alzheimer merkezinin kendisinin en özel hayallerinden olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Böylesi anlamlı ve sosyal sorumluluk içeriği yüksek bir projeye imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Hayırsever Abalıoğlu Ailesi’nin de destekleri ile Pamukkale Belediyemiz sadece Pamukkale için değil, bölgemiz için çok değerli bir işbirliği gerçekleştirdi. En değerlilerimiz maalesef ki belli bir yaştan sonra Alzheimer hastalığının olumsuzluklarıyla yaşamak zorunda kalıyor. Bizler, büyüklerimiz hastalık sebebiyle bazı anları unutabilir ama bizler onları asla unutmayız. Bu sebeple onları pamuklara sarıp sarmalamak istedik. Onlara, cennet gibi bir merkez yapmayı hayal ettik ve gerçekleştirdik. Bugüne kadar hem büyüklerimizin hem de yakınlarının destekçisi olduk. Gönüllere dokunduk. Haklı gururumuz bundandır. Merkezimiz, geleceğe yatırım niteliğinde oldu. İnşallah bundan yıllar sonra da koca çınarlarımız Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi’ne gelecek ve hem yakınları hem de kendilerinin yüzleri gülmeye devam edecek.”