04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesi AFAD sertifikası aldı

Pamukkale Belediyesi AFAD sertifikası aldı

Haber Merkezi - 16 Ağustos 2022 Salı - 18:11 Pamukkale Belediyesi AFAD sertifikası aldı

Pamukkale Belediyesi Arama Kurtarma Timi (PAKUT), eğitim sürecinin tamamlamasının ardından AFAD’dan akreditasyon sertifikası aldı.

A- A+

Pamukkale Belediyesinin gönüllü personellerinden oluşan 27 kişilik PAKUT, 2020’den bu yana birçok sivil destek ekibinden eğitim aldı. Ardından Sarayköy orman yangını ve tanker faciası, Göktepe uçak kırım kazası, Acıpayam depremi, Bozkurt depremi, İzmir depremi ve 2021 yılındaki orman yangınlarında görev yaptı.

PAKUT, daha ileri seviyede eğitimler için AKUT, AKUT Enstitüsü, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile çalışmalar yaptı, tatbikatlara katıldı.

AFAD’ın tüm tatbikat ve sınavlardan başarıyla geçen PAKUT, hafif ekip kentsel arama kurtarma akreditasyonuna hak kazandı.

Sertifika töreni İstanbul AFAD Yönetim Başkanlığı Eğitim Merkezi’nde düzenlenen sertifika törenine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve Pamukkale Belediye Bakanı Avni Örki ile Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen arama kurtarma ekipleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Haberin DevamıReklam

ÖRKİ, SERTİFİKAYI SOYLU’DAN ALDI

Hafif Ekip Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyon Sertifikası’nı Soylu’dan alan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, bu sertifikayı Ege Bölgesi’nde alan ilk belediye olduklarını söyledi. Örki, şunları kaydetti:

“Bizim açımızdan önemli bir gündü. Ege Bölgesi’nde bu sertifikaya sahip olan ilk belediye olduk. Elbette itfaiye gibi kuruluşlarımız ile bu amaçla kurulan kuruluşlarımızı hariç tutuyorum. Yerel yönetim olarak bizlerin almış olduğu bu sertifika gerçekten çok önemliydi. Belediyemizin bünyesinde çalışan 27 arkadaşımız ile uzun bir sürecin ardından bu noktaya gelebildik. Memur, sözleşmeli personel, işçi personelimizden oluşan bir ekibimiz var. İki yıl önce kurmuştuk Pamukkale Arama Kurtarma Timini. İki yıl boyunca da birçok alanda eğitimler alındı. Bu eğitimlerin neticesinde arkadaşlarımız profesyonel arama ve kurtarma ekibi haline dönüştüler. Yolun henüz başında Pamukkale Belediyesi olarak dahil olduğumuz için çok gurur duyuyorum. Arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Allah AFAD’dan, Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın İçişleri Bakanımızdan razı olsun.”