Pamukkale Belediyesi 2021’i 5 ödülle kapattı – D20Haber
10.12.2023, Pazar
8 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Pamukkale Belediyesi 2021’i 5 ödülle kapattı

Pamukkale Belediyesi 2021’i 5 ödülle kapattı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 31 Aralık 2021 Cuma - 10:13Güncelleme: 31 Aralık 2021 Cuma - 10:38
Pamukkale Belediyesi 2021’i 5 ödülle kapattı

Pamukkale Belediyesi, uyguladığı ve hayata geçirdiği projeler ile bu yıl çeşitli kategorilerde 5 ödül kazandı.

Pamukkale Belediyesi, yılın ilk ödülünü “6. Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması”nda aldı. Peyzaj planlama, tasarım ve uygulama projeleri kategorisinde “Kocaçukur Bölgesi, Pamukkale Güney Kapısı Yolu ve Termal Yüzme Havuzları ile Pamukkale Sokak Sağlıklaştırılması Projesi” birinciliği birincilik ödülüne layık görüldü.

İkinci ödül, Tarihi Kentler Birliğinin Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme yarışmasından geldi. Uygulama projesi kategorisinde “Laodikeia Kuzey (Kutsal) Agora, Batı Portik Restorasyonu” çalışması ikincilikle ödüllendirildi.

Pamukkale Belediyesi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin “2021 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması”nda, sağlıkçı çevre kategorisinde “Karasinekle Mücadeleye Çevreci Yaklaşım” adlı projesiyle jüri özel ödülünü aldı.

Antalya City Expo 9. Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda açılan stant da üçüncülük ödülüne layık görüldü. 2021 yılında Pamukkale Belediyesinin aldığı son ödül ise, Ankara’da “Tam Bana Göre Festival” sloganıyla gerçekleşen “Yerel Yönetimler Gençlik Festivali”nden geldi. Seyir Tepesi Şehir Ormanı Gençlik Vadisi projesi, “Gençlik Hizmetlerine Yönelik Fiziki Belediyecilik Yatırımları” dalı ödülünü kazandı. Bu ödül Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye verildi.

 

ÜSTYAPI YATIRIMLARI

Pamukkale Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesinin alt yapı çalışmalarını tamamladığı Fatih, Deliktaş, Aktepe, Karşıyaka, Anafartalar ve Dokuzkavaklar mahallelerinde toplam 130 kilometrelik uzunluktaki alanda üstyapı çalışmaları başlattı. Fatih ve Deliktaş’ta çalışmalar tamamlanırken, diğer mahallelede devam ediyor.

Ayrıca ilçenin birçok mahallesinde beton kilit parke taşı döşeme işlemi gerçekleştirilirken, ihtiyaç olan mahallelerde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bazı mahallelerde ise soğuk asfalt çalışmalarıyla vatandaşların modern yollara kavuşması sağlandı.

KEKİĞE COĞRAFİ İŞARET ALINDI

Denizli, Türkiye’nin en büyük kekik üretim merkezi olma özelliğini sürdürürken, Pamukkale Belediyesi de “Denizli Kekiği”nin coğrafi işaretini aldı.

Ayrıca, Pamukkale Belediyesi tarafından 2021 yılı içerisinde, Yukarışamlı ve Kurtluca’ya mahalle konağı inşaatı yapıldı.

1884 yılında inşa edilen Tarihi Belenardıç Camisi, Pamukkale Belediyesi tarafından restorasyonu sağlanarak, yeniden ibadete açıldı.

Yıl içinde Gölemezli, Karakurt ve Belenardıç kapalı pazar yerleri tamamlandı. Böylece kapalı pazar yeri sayısı 6’ya çıktı.

Yapımına başlanan Pamukkale Belediyesi Muhammet Serter İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi, bu eğitim öğretim yılının ikinci dönem başlangıcında hizmete girecek.

Pamukkale Belediyesi Glutensiz Park Kafe ile Pamukkale Belediyesi Yüksel-Turan Abalıoğlu Gündüzlü Alzheimer ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi’nin de yeni yılın ilk aylarında hizmete girmesi bekleniyor. 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan Aktepe Sosyal Tesisleri’nde çalışmalarında sona gelindi ve kısa sürede hizmete sunulacak.

 

SPOR TESİSİSLERİ VE SPOR MALZEMESİ DESTEKLERİ

Pamukkale’yi spor ilçesi haline getirmeyi amaçlayan Pamukkale Belediyesi, daha önce atıl durumda olan Akköy ile Akvadi statlarını da FİFA standartlarına sahip zeminli spor tesisi haline getirdi. Yine Akvadi Parkı içinde 4 adet basketbol ve voleybol sahası ile 2 adet tenis kortu ve 5 adet de halı saha yapılacak. Ayrıca 25 mahalleye halı saha yapılmasını kapsayan protokolde 50 adet de basketbol potası yer alıyor. Pamukkale Belediyesi, Amatör Spor Haftası’nda ilçede bulunan amatör futbol kulüplerine malzeme yardımında bulundu. İlçe sınırları içinde bulunan yaklaşık 70 ortaokul ve liseye, masa tenisi branşının yaygınlaşması için, masa tenisinin oynandığı masası, raketleri ve toplarından oluşan setler hediye edildi.

Pamukkale Belediye Spor Kulübü’nde aktif olan branş sayısı artırılırken, tekerlekli sandalye basketbol, masa tenisi, okçuluk, voleybol, güreş, okçuluk, basketbol, kick boks, karate, taekwondo branşlarını çatısı altında başarılara imza atıyor. Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Kadın Voleybol takımları 2. Lig’de mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, Pamukkale Belediyesi Türkiye Ayak Tenisi Federasyonu işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez düzenlenen şampiyonaya ev sahipliği yaptı.

PAMUKKALE BELEDİYESİ 2021’DE DE ÇEVRECİ BELEDİYE OLDU

Pamukkale Belediyesi, çevre çalışmaları kapsamında da ilçenin belirli noktalarına tekstil atığı, ambalaj atığı, cam, atık yağ, atık pil, atık ilaç ve elektronik atıkların ayrı ayrı toplanmasına imkan sağlayan kutular yerleştirildi. Bu atıklar ayrı ayrı toplanarak çevreyi kirletmelerinin önüne geçiliyor.

Haberin DevamıReklam
Hava kirliliğini önlemek, trafik yoğunluğunu azaltmak ve halkın spor yapmasını sağlamak amacıyla akıllı bisiklet uygulaması da devam ediyor.

Aktepe mahallesinde bulunan Kurudere mevkiinde yaklaşık 100 bin metrekarelik alana park ve ağaçlandırma projesi uygulandı. Bu çerçevede binlerce fidan toprakla buluşturuldu.Çevre bilincinin küçük yaşlarda oluşturulmasının önemli olduğu düşüncesiyle, Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri lise, ortaokul ve ilkokullar ile birlikte anaokullarında da sıfır atık eğitimleri vermeye başladı. Pamukkale ilçesinde 2021 yılındaki çalışmalarla yeşil alan 1 milyon 403 bin m2’ye ulaştı. Bu alanlarda yapılan çalışmalarda belediye tarafından üretilen bitkiler kullanılarak tasarruf sağlandı.

Pamukkale’de yaz aylarından bu yana, çöp toplama kamyonlarında ve çöp konteynerlerinde “Koku önleme sistemi” ile çevreye çöp kokusu değil turunç kokusu yayılıyor. Ayrıca çöp konteynerleri de düzenli olarak yıkanarak aynı kokuyla bezeniyor. Pamukkale’nin 750 noktasında bulunan bayat ekmek kutuları bu yıl da vatandaşlar tarafından kullanılmaya devam edildi. Pamukkale Belediyesi, bayat ekmek kutuları ile tonlarca ekmeği çöpe atılmaktan kurtararak, toplanan ekmekler sokak hayvanları ve Kocaçukur’daki kaz ve ördeklerin beslenmesinde kullanılmaya devam edildi.

Yaz aylarında Akdeniz ve Ege’de meydana gelen orman yangınlarında zarar gören vatandaşlara, Pamukkale Sosyal Market aracılığıyla insani yardım malzemeleri desteğinde bulunuldu. “Haydi Pamukkale Yangın Bölgelerine Destek Olmaya!” ve “Haydi Pamukkale Can Dostlarımız İçin Tıbbi malzeme ve Mama Desteği” kampanyası başarıyla gerçekleştirildi.

 

PAMUKKALE YAĞLI GÜREŞLERİ DÜZENLENDİ

Pamukkale Belediyesince yağlı güreşler düzenlendi. Pamukkale Yağlı Güreşleri, yağlı güreş camiasında büyük yankı uyandırdı. Atatürk Stadı’nda düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’nde 38’i başpehlivan olmak üzere 500 pehlivanın katılımıyla gerçekleşti.

İlçede; Pati Festivali, Vosvos Festivali, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak “Gençler Yarışarak Eğleniyor” ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri düzenlendi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıldönümü dünya miras listesindeki Pamukkale travertenlerinin semalarında da kutlandı.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tenis Turnuvası’nda da büyük heyecan yaşandı.

EĞİTİME DESTEK VERİLDİ

Pamukkale Belediyesi, 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında, toplam 2 bin 500 öğrenciye 8 ay boyunca eğitim desteği verdi. Ayrıca, her yıl olduğu gibi 2021 yılında da ihtiyaç sahibi engellilere hasta yatağı, manuel ve akülü tekerlekli sandalye, konuşan saat, yürüteç, beyaz baston dağıtımını da sürdürdü. Bağbaşı Mahallesinde bulunan Yavuz Sultan Selim Cami’nin altında 4-6 yaş grubu çocuklar için inşa edilen kreş ve Kuran kursunun yapımında Pamukkale Belediyesi’nin destekleri oldu.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün başlattığı “Bir Kitap Bir Umut” kampanyasına bağışta bulunarak destek verildi.“Pamukkale’de kurs zamanı” adıyla açtığı ücretsiz kurslarda eğitimler aralıksız devam etti.

2021 yılındaki sosyal projelerden biri de “Pamuk Eller Üretiyor Projesi” oldu. Bu proje ile eşinden ayrılmış, çocuklarını yalnız büyüten veya kendisi ya da aile bireylerinden biri engelli olan dezavantajlı kadınlara destek sağlanırken, bu çerçevede “Pamukkale Kadın Üretim Merkezi PAKÜM’ün çalışmalarına başlandı.

Coronavirüs salgını sürecinde ilçe genelinde faaliyet gösteren yaklaşık 600 kıraathane işletmecisine içinde, çay, kahve, şeker, kolonya ve maske bulunan paketler dağıtıldı. Ocak ayı meclisinde belediyenin kiracısı olan ve pandemi nedeniyle faaliyetlerine ara veren 34 işyerinden tekrar faaliyete geçene kadar ya da yeni bir genelge yayınlanana kadar kira alınmama ve yine pandemiden dolayı işleri bozulan ve faaliyetlerine devam eden 16 firmanın ise kira bedellerinde yüzde 50 indirime gidildi. İlçe sınırları içinde faaliyetlerine devam eden ve coronavirüs nedeniyle işleri bozulan ya da olumsuz etkilenen yaklaşık 1400 esnafa 1400 TL nakdi yardım yapıldı. Binlerce ihtiyaç sahibi aileye gıda paketi dağıtımı gerçekleştirildi. Sokak kısıtlamalarının olduğu günlerde, evlerinden çıkamayan ilçe halkının evine kadar kitap servisi yapıldı. Kamu binalarında, okullara, parklardan, evlere kadar her yerde dezenfekte çalışmaları aralıksız sürdürüldü.

“HİZMETLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, k 2021 yılında ilçede yaşayan tüm vatandaşlara dokunmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Dünya gibi, ülkemiz ve Pamukkalemiz de zor bir yılı geride bıraktı. 2021 yılında yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Pamukkale belediyesi olarak hiçbir belediyecilik hizmetini aksatmadığımız gibi gerekli olan her an vatandaşlarımızın yanında olduk. Her gün bir öncekinden daha fazla çalışarak Pamukkale’de yaşayan halkımızın mutluluğunda pay sahibi olmaya çalıştık. Her konuda örnek çalışmalara imza atarak 2021 yılını başarıyla geride bıraktık. Geride bıraktığımız yılda temelini attığımız birçok projemizin açılışlarının yeni yılın ilk yarısında yapmayı planlıyoruz. Halkımıza ilk günden bu yana olduğu gibi sevgi, emek ve güvenle hizmet etmeye devam edeceğiz. Biz tüm projelerimizi günü geçiştirmek adına değil, geleceğe kalıcı eserler bırakmak için hazırladık. 2021 yılında Pamukkalemizin geleceğine iz bırakacak birçok projemize imzamızı attık. 2022 yılında da bu şevkle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile başta Pamukkaleli hemşehrilerim olmak üzere, Denizlili vatandaşlarımız ve tüm Türk milletinin yeni yılını kutlar, 2022 yılının sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.”