08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Örki: Çevre en önemli önceliğimiz

Örki: Çevre en önemli önceliğimiz

Haber Merkezi - 7 Haziran 2022 Salı - 16:13 Örki: Çevre en önemli önceliğimiz

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, çevre konusunun en önemli önceliklerinden olduğunu belirtti.

A- A+

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, yazılı açıklamasında, doğayı korumanın geleceğe yapılan en önemli yatırımların başında geldiğini, sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşama destek olmak adına çevrenin korunması konusunun önceliklerden olmaya devam edeceğini ifade etti.

Çevre bilincinin önemine dikkat çeken Örki, Pamukkale’de doğal yaşamı korumak, çevreyi temiz tutmak, geleceğe daha temiz bir doğa bırakmak adına geri dönüşüm noktasında birçok projeyi hayata geçirdiklerini, okullarda seminerler verildiğini, yarışmalar düzenlediklerini bildirdi. Örki, şöyle devam etti:

“Mahalleler Yarışıyor ile vatandaşlarımızın evlerinde bozuk, kullanılmayan elektronik atıkları muhtarlıklara teslim etmelerini sağlayıp, doğaya zararlı bir atığın karışmasını önlemiş olacağız ve böylelikle vatandaşlar arasında geri dönüşüm noktasında farkındalık oluşması sağlayacağız. İlçe genelinde geri dönüşebilen atıklar başta olmak üzere, tekstil, ilaç, elektronik ve atık pil gibi atıkların ayrı toplanması için sistem kurduk. Hem evsel hem de geri dönüşebilen atıkların ayrı ayrı toplanması amacıyla mobil atık getirme merkezi, mavi ambalaj atığı konteyneri, 6’lı geri dönüşüm kutularının yanı sıra birçok mahallemizde kullanılmak üzere ‘sıfır atık ikili toplama sistemi’ için özel konteynerler koyduk. Yeni açılan bitkisel yağ kullanan işletmelerimize, bu bitkisel yağlarını lavaboya dökmeme şartı getirdik. İşyeri açma ruhsatı alacak işletmelerimize, belediyemizle de anlaşmış olan lisanslı geri dönüşüm firmalarıyla anlaşma şartı getirdik. Yeraltı konteynerleri ile ilçemizde çöplerin çevre kirliliğine sebebiyet vermesinin önüne geçiyoruz. Tüm bunlarla birlikte, çöp toplama araçlarımız düzenli temizlenerek, çevreye temiz koku vermesi amacıyla koku önleme sistemi kurduk.

Haberin DevamıReklam

2021 yılının kasım ayında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda sağlıkçı çevre kategorisinde jüri özel ödülüne layık görülen ‘Karasinekle Mücadeleye Çevreci Yaklaşım’ projesi, kimyasal içermeyen, çevreye ve hayvanlara zarar vermeyen yeraltı ve yer üstü kaynaklarının kirliliğinin önüne geçen ücretsiz yapışkan ip uygulaması, Pamukkalemizde hayvancılıkla uğraşan besihane sahipleri tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Pamukkale Belediyesi Seyir Tepesi Şehir Ormanı, ilçemizin en güzel doğal ortamlarından birisi. Pamukkale Belediyesi olarak amacımız, çocuklara daha güzel bir çevre bırakabilmek, halkımızın çevre konusunda duyarlılığını arttırabilmek. Hepimiz tek bir dünyada yaşıyoruz ve el ele bu dünyamızı korumak zorundayız. Daha temiz, daha güzel, daha yeşil bir dünya için doğamızı korumak en önemli görevimiz.”