Kurtluca Camisi restorasyona alındı – D20Haber
19.04.2024, Cuma
11 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Kurtluca Camisi restorasyona alındı

Kurtluca Camisi restorasyona alındı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Aralık 2022 Çarşamba - 16:42Güncelleme: 14 Aralık 2022 Çarşamba - 16:44
Kurtluca Camisi restorasyona alındı

Denizli’de 66 yıl önce inşa edilen Kurtluca Camisi, Pamukkale Belediyesi tarafından restorasyona alındı.

İlçe merkezine uzak mahallelerden olan Kurtluca’da bulunan Kurtluca Köyü Camisi’nin aslına uygun olarak restore edilmesi için çalışmalar başladı. Harim tavan süsleme detayında bulunan 22 Aralık 1956 tarihi not edilen ve Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na kayıtlı cami, kubik mekanlı olmasıyla biliniyor.

 

Caminin tavan göbeğinin hemen iki kenarındaki yıldızlardan birisinin çerçevesi kenarındaki boşlukta “Güzelpınarlı Hasan Usta oğlu Mehmet Ali Usta ve Ahmet” isimleri yazılı olduğu belirlendi. Ekipler, bu isimlerin caminin inşasını yapan ustalara mı yoksa sadece ahşap tavan ve diğer ahşap işçiliklerini yapan ustalar mı ait olduğu bilgisine ulaşamadı.

Moloz taş ile yığma tekniğiyle inşa edilen caminin minaresinde kesme taş malzeme kullanıldığı, 2 şerefesi bulunduğu ifade edildi. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından caminin hem turizme hem de ibadete açılacağı kaydedildi.

"TURİZME KAZANDIRILACAK"

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, ilçenin doğal güzellikleri kadar tarihi değerlerinin de bulunduğunu söyledi. Belenardıç Camisi’nin de restore edilerek ibadete ve turizme kazandırıldığını anımsatan Örki, “Kurtluca mahallemizde de yine tarihi özelliklere sahip olan camimizde çalışmalara başladık. Kayıtlara göre 1956 yılında yapılan Kurtluca Camisi’ni de restore ederek hem ibadete hem de kent turizmine kazandırmak istiyoruz. Pamukkale Belediyesi olarak tarihimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ayrıca ilçemizdeki 61 mahallede bulunan tüm camilerde ihtiyaç olan çalışmalar ekiplerimiz tarafından yapılıyor” dedi.