17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Kekik üretim alanı 200 bin dekara...

Kekik üretim alanı 200 bin dekara çıktı

Haber Merkezi - 14 Eylül 2021 Salı - 15:04 Kekik üretim alanı 200 bin dekara çıktı

Pamukkale Belediyesinin ev sahipliğinde hasat sonrası yapılan Organik Kekik Üreticileri Toplantısı’nda, kekik üretim alanının 10 dekardan 200 bin dekara çıktığı ifade edildi.

A- A+

Pamukkale Belediyesi Seyir Tepesi Şehir Ormanı’nda yapılan toplantıya Kurtluca Muhtarı ve S.S Kutluca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Acat, Naurnorm Firma Yetkilisi Mehmet Ünal, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya ve kekik üreticileri katıldı.

İlçedeki kekik üretimi ile ilgili bilgiler veren Acat, “Kooperatifimiz çatısı altında 2018 yılında sözleşmeli kekik üretimine başlandı. İlk yıl 18 ton olarak başladığımız organik kekik projemiz, 2019 yılında 610 ton, 2020 yılında 411 ton, 2021 yılında ise kuraklık olmasına rağmen 380 ton üretimle devam etti. Kooperatifimizin amacı otsuz randımanı yüksek kekik üreterek üreticilerimizin daha fazla gelir kazanmasını sağlamaktır. Dünyanın bir numaralı kekiği olarak adlandırdığımız projemiz GEKA’dan geçerek onaylandı. Bu projemizi de Pamukkale Belediyesi ile birlikte önümüzdeki kekik sezonuna yetiştireceğiz” dedi.

Türkiye ve dünyanın en kaliteli kekiğini ürettiklerini ifade eden Ünal, “Bizim amacımız kaliteli kekiği üreten çiftçimizin alın terinin karşılığını gerektiği gibi vermek. Sadece kendini düşünen değil aynı zamanda sizler gibi kaliteli ürünler üreten emeğinin karşılığını almak isteyen çiftçilerin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya da konuşmasında, “Kekik son yıllarda Denizlimiz için önemli bir bitki haline geldi. Kekik üreticilerine yönelik ‘Tarla Okulu’ adı altında eğitim çalışmalarımız var. Pandemi bittikten sonra faaliyete geçireceğiz” diye konuştu. Kekik üretim alanının 10 dekardan 200 bin dekara kadar çıktığını aktaran Erkaya, şunları söyledi: “200 bin dekarlık alanın 61 bin dekarı Pamukkale İlçemizde. İlimiz kekik üretiminde dünyanın ihtiyacının yüzde 75’ini karşılıyor. Hem desteklerinden hem de kekiğin coğrafi işaretini ilimize kazandırdığı için Pamukkale Belediye Başkanımız Sayın Avni Örki’ye çok teşekkür ederim.”

Haberin DevamıReklam

BAŞKAN ÖRKİ: “BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”

Yoğun ve yorucu bir kekik döneminin geride kaldığını kaydeden Örki, “Bu yıl maalesef kuraklık nedeniyle sıkıntılar yaşandı. Bu dönemde hep yanınızda olduk. Gelip kekikleri sizlerle birlikte ölçtük. Ama çok şükür kuraklığa rağmen ortaya çıkan ürünler sizlerin yüzünü güldürmüş. Sizlerle bir arada olmak istedik. Kekikte dünyanın bir numarasıyız. Bu başarıyı sizler o toprakları işleyerek elde ettiniz. Bizlerde sizlerin emeğinin patentini coğrafi işaretini almak için ekip arkadaşlarımızla çok yoğun çalıştık. Sonunda coğrafi işaretimizi almayı başardık. Bu işte Denizli olarak birlikte hareket edersek, gerçek başarı doğar. Rabbim mahsullerinize bereket, çalışmalarınız kazasız belasız gerçekleştirmenizi temenni ediyorum” diye konuştu.