19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. PAMUKKALE
  8. /
  9. Karasinek sorununa yapışkan ipli çözüm

Karasinek sorununa yapışkan ipli çözüm

Haber Merkezi - 11 Ağustos 2020 Salı - 11:12 Karasinek sorununa yapışkan ipli çözüm

Pamukkale’de, yaz aylarında besihanelerin en büyük problemi olan karasinekle mücadele kapsamında yapışkan ip kullanarak çözüm üretiliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Karasinekle mücadele ederken diğer canlılara zarar vermemek için kimyasal olmayan yöntemi kullanıyoruz” dedi.

A- A+

Besicilikle uğraşan vatandaşların yaz ayının gelmesi ile birlikte artan sivrisinek, karasinek ve diğer haşere problemine karşı Pamukkale Belediyesi de çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Pamukkale Belediyesi’nce kullanılan kimyasal madde içermeyen yapışkan ip yönteminden ilçe genelinde bulunan yaklaşık 2 bin 700 besihane sahibi ücretsiz olarak yararlanıyor. Pamukkale Belediyesi’nin bu uygulamayı Türkiye’de ilk olarak kullanan belediye olduğu belirtilirken, ekipler besihanelerde karasineğin üremesine neden olan unsurların ilaçlamasını da yapıyor.

Yeniköy Mahallesinde besicilik yapan Emine Akgün, yapışkan ip yöntemiyle hayvanlarının çok faydalandığını belirterek, “Uzun zamandan beri yapılan bu uygulama ile ineklerimiz sineklerden korunuyor. Bizleri bu imkanı sağlayanPamukkale Belediye Başkanımız Avni Örki başta olmak üzere emeği geçen tüm personellere çok teşekkür ederim” dedi.

KARASİNEKLE MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİ

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, turizm ilçesi olarak ön plana çıkan Pamukkale’nin aynı zamanda tarım ve hayvancılık konusunda da önemli bir konuma sahip olduğunu belirterek, “İlçemizin kırsal alanlarında hayvancılıklauğraşan çok sayıda vatandaşlarımız var. Yaz aylarında besihanelerindeki en önemli sorunlardan biri de karasinek oluyor. Vatandaşlarımızın bu sorunla mücadelesinde Pamukkale Belediyesi olarak bizde yardımcı oluyoruz. Daha önceleri farklı yöntemlerle ve çeşitli ilaçlamalarla karasineklerle mücadele eden Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, şimdi dekimyasal madde içermeyen yapışkan ip yöntemiyle bu sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşturuyor. Böylece diğer canlılara da zarar vermemiş oluyoruz. Biz Pamukkale’de yaşayan herkesin mutluluğu için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” diye konuştu.